PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Mój piękny ogród

Mój piękny ogród

Każdy marzy o pięknym ogrodzie, aby zachwycał i zarazem był łatwy w pielęgnacji. Wszystko zależy od nas samych jak go zaaranżujemy i co posadzimy.Ogród najczęściej składa się z części ozdobnej, użytkowej i wypoczynkowej. Część ozdobna to rabaty z kwiatami i krzewami ozdobnymi oraz trawnik. Użytkowa to warzywnik, ogród ziołowy i jagodnik. Strefę odpoczynku najczęściej tworzy taras, altana otoczona roślinnością lub wyznaczone miejsce przy oczku wodnym. Można także stworzyć ogród na styl angielski, japoński, śródziemnomorski lub wiejski/rustykalny.

Wszystkie te miejsca posiadają pewne cechy i mają swoje przeznaczenie. Ozdobna część ogrodu powinna składać się z roślin kwitnących oraz o ozdobnych liściach. W tym miejscu sadzimy rośliny z różnych grup: byliny, jednoroczne i cebulowe (wiosenne i letnie) oraz krzewy ozdobne. Musimy także uwzględnić wymagania roślin względem: stanowiska i gleby.

Projektując kwitnącą rabatę pamiętajmy o tym, aby była ozdobna od wiosny do jesieni. W ogrodzie uprawiamy zazwyczaj rośliny, które nie są ekspansywne oraz są mało wymagające. Duże krzewy, małe drzewa, pnącza i wysokie byliny zawsze sadzimy w tle, natomiast niskie rośliny z przodu. Byliny komponujemy względem siły wzrostu, kolorów oraz tekstury liści. Rośliny tworzące kępy zawsze sadzimy od innych roślin w odległości ok. 1 m. Efektownie wyglądają gatunki o drobnych kwiatach posadzone kilka w grupie. Rośliny o dużych liściach można połączyć z bylinami o wąskich liściach lub z trawami czy jednorocznymi kwiatami. Zastosowanie ściółki w postaci drobno rozdrobnionej kory poprawia estetykę rabaty oraz utrzymuje wilgotność gleby i hamuje rozwój chwastów.

Trawnik również należy do części ozdobnej ogrodu. Aby był ozdobą wymaga dużych nakładów pracy. Tak jak inne rośliny należy go nawozić, odchwaszczać, nawadniać i dodatkowo kosić. Jednak zamiast trawnika możemy stworzyć kwitnący dywan z roślin zadarniających. Jest on szczególnie przydatny na stanowiskach suchych oraz zacienionych, gdzie trawa słabo rośnie. Aby urozmaicić bardzo wypielęgnowany trawnik można zasiać stokrotkę polną, złoć żółtą, fiołka pachnącego lub posadzić krokusy.

W strefie użytkowej zazwyczaj sadzimy warzywa, zioła lub krzewy jagodowe. Zawsze możemy połączyć je z jednorocznymi roślinami ozdobnymi (aksamitka, nagietek, czarnuszka, szarłat). Aksamitka czy nagietek dodatkowo odstraszają szkodniki i są naturalną pułapką dla nicieni. W tym miejscu staramy się jak najmniej używać środków ochrony roślin. Warto w tej części zastosować uprawę współrzędną opartą na allelopatii. Uważajmy na ekspansywne krzewy owocowe (jeżyna bezkolcowa, maliny), które sadzimy na końcu rabaty użytkowej. Jagoda kamczacka, borówka amerykańska, żurawina będą wymagały kwaśnego podłoża, dlatego te rośliny również sadzimy w specjalnie przygotowanym dla nich miejscu.

Część wypoczynkowa ogrodu jest to zazwyczaj słoneczny lub półcienisty, zaciszny zakątek (altana) lub taras, otoczony pnączami oraz pachnącymi roślinami (zioła, rośliny pojemnikowe). W strefie tej bardzo często znajduje się oczko wodne z kaskadą, gdzie odgłos spływającej wody, fontanny i wilgotny mikroklimat wpływa bardzo relaksująco. W tej części ogrodu sadzimy rośliny pachnące w dzień (zioła, surfinie, róże, lilaki, jaśminowiec, budleja, perovskia, lawenda oraz iglaki) lub w nocy (datura, maciejka, tytoń ozdobny, floksy, wiciokrzewy).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!