Rolnicy – producenci warzyw z gminy Nowe Skalmierzyce, skierowali list do ministra rolnictwa, w którym zwracają uwagę na niskie ceny skupu warzyw, co z kolei powoduje, że produkcja staje się nieopłacalna.

Obecna sytuacja jaka wytworzyła się na obszarze cen w tej dotyczącej nas branży powoduje, że jako właściciele rodzinnych, dobrze funkcjonujących gospodarstw  znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. Niekorzystne warunki pogodowe w połączeniu z bardzo niskimi cenami skupu tak ziemniaków jak i pozostałych warzyw spowodowały, że nasze gospodarstwa znalazły się na skraju bankructwa – czytamy w liście do ministra.

Jak informują rolnicy, tegoroczne ceny skupu ziemniaków oscylujące w granicach od 6 do 10 groszy za kilogram, nie pokrywają nawet 50 proc.  kosztów produkcji. Podkreślają, że to samo dotyczy innych produkowanych przez nich warzyw.

Nie sposób zauważyć, że ceny detaliczne, gdzie towar trafia bezpośrednio do konsumenta są od 600 do 1000 proc. wyższe, a na tej operacji najwięcej zarabia pośrednik – alarmują.

Rolnicy apelują o zdecydowane działania ze strony Ministerstwa Rolnictwa. Domagają między innymi kontrolowanego wwozu towaru przez sieci handlowe, czy wprowadzenia pojęcia marży maksymalnej dla pośredników.

Producenci warzyw z gminy Nowe Skalmierzyce zawiązali również komitet protestacyjny i planują przeprowadzenie akcji protestacyjnej przed Starostwem Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim 13 sierpnia br.

W załączniku pismo rolników, które zostało skierowane do ministra rolnictwa Stanisława Kalemby.

Podobał się artykuł? Podziel się!