PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nalewajk: ARR rozpatruje wnioski o rekompensaty za warzywa

Nalewajk: ARR rozpatruje wnioski o rekompensaty za warzywa

- Agencja Rynku Rolnego rozpatruje wnioski polskich producentów w sprawie rekompensat z powodu strat wywołanych Ecolą - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Informacja o stratach zostanie przekazana do KE w poniedziałek.- W tej chwili do 18 lipca będą weryfikowane wnioski złożone przez polskich producentów - powiedział Nalewajk, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał, że ARR wstępnie przyjęła informacje o stratach polskich rolników na 56 mln euro.

W czerwcu Komisja Europejska zdecydowała, że w związku z pojawieniem się groźnej dla zdrowia ludzi bakterii Ecoli częściowo zrekompensuje straty, jakie ponieśli z tego powodu producenci warzyw w krajach UE. Przeznaczyła na ten cel 210 mln euro.

Odszkodowanie przysługuje producentom ogórków, sałaty, pomidorów, endywii, papryki słodkiej oraz cukinii, którzy w okresie od 26 maja do 30 czerwca br. np. nie zebrali plonów w związku z trudnością w ich sprzedaży.

Jak poinformowała rzeczniczka ARR Iwona Ciechan, wnioski o rekompensaty przyjmowane były do 11 lipca. Do 16 lipca będą przeprowadzane kontrole u producentów, którzy ubiegają się o unijne odszkodowanie, i weryfikacja wniosków. W sumie do ARR wpłynęło 4,9 tys. wniosków, do środy skontrolowano ponad 3,2 tys. producentów.

Najwięcej zgłoszeń napłynęło z woj. świętokrzyskiego, wielkopolskiego i małopolskiego.

Najpóźniej, 18 lipca, wszystkie dane trafią do Komisji Europejskiej - wyjaśniła Ciechan. Dokładna kwota rekompensat, o którą będzie Polska występowała, nie jest jeszcze znana, ale może to być inna kwota, niż szacowała Agencja. Tym bardziej trudno jest prognozować, jak wysokie mogą być odszkodowania dla poszczególnych producentów warzyw do czasu ustalenia współczynnika redukcji.

KE zapowiedziała, że jeżeli kwota rekompensat z całej UE będzie wyższa niż 210 mln euro, zastosuje tzw. współczynnik redukcji, co oznacza, że wypłaty dla rolników będą mniejsze niż maksymalne, dopuszczone w rozporządzeniu. KE określiła maksymalne stawki, w przypadku produkcji pomidorów jest to 33,2 euro za 100 kg, sałaty - 38,9 euro za 100 kg, ogórków - 24,0 euro za 100 kg, papryki - 44,4 euro za 100 kg; cukinii 29,6 euro za 100 kg.

Według założeń KE rekompensaty miały pokryć ok. 50 proc. strat poniesionych przez rolników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!