Paprocie należą do roślin zarodnikowych, które rozmnażają się głównie przez zarodniki, znajdujące się na spodzie lub na brzegach liści. Wśród gatunków są i takie gdzie zarodniki występują na specjalnych pędach tzw. kłosach zarodnionośnych, które oprócz liści są również dekoracyjne. Paprocie można także rozmnażać wegetatywnie za pomocą kłączy. Jest to najszybszy i najprostszy sposób powiększenia kolekcji paproci ogrodowych.

Zaletą paproci jest to, że są dekoracyjne i łatwe w uprawie. Wymagają tylko cienistego stanowiska i wilgoci. Obecnie powraca zainteresowanie paprociami ze względu na ich dużą różnorodność gatunkową, odmianową i mieszańcową.

Walorami ozdobnymi paproci są m.in. przebarwienia i różnorodny kształt liści, dekoracyjne i ciekawe kłosy zarodnionośne. Niektóre gatunki ze względu na zimozielone, błyszczące liście wykorzystywane są nawet w bukieciarstwie.

Niektóre gatunki paproci takie jak długosz królewski, języcznik zwyczajny, podrzeń żebrowiec występują naturalnie  w Polsce i ich zrywanie, wykopywanie jest prawnie zabronione. Dlatego lepiej jest kupić okazy, niekiedy odmiany o ciekawej fakturze liści, w szkółkach roślin ozdobnych.

Do paproci, które wytwarzają ozdobne kłosy zarodnionośne polecane są: długosz królewski, długosz Claytona, długosz cinnamomea, pióropusznik strusi, pióropusznik wschodni, onoklea wrażliwa. Paprocie wytwarzają długie (nawet do 100 cm) liście, a rośliny osiągają taką samą wysokość. Późną wiosną na szczycie liści lub wewnątrz rozety (pióropusznik) wytwarzają kłosy z zarodnikami, barwy zielonej, które są zimotrwałe. Długosz królewski odmiana 'Purpurescens' wytwarza młode przyrosty, które przybierają czerwonawy kolor, a odmiana 'Cristata' posiada na końcach frezowane liście.

Do gatunków zimozielonych można zaliczyć m.in. języcznik zwyczajny, podrzeń żebrowiec, paprotkę zwyczajną, paprotnik Fortune'a, paprotnik sierpowaty, paprotnik Brauna, paprotnik kolczysty. Te gatunki posiadają błyszczące i soczyście zielone liści, a zarodniki zwykle znajdują się na spodzie liści. Wśród tej grupie są odmiany, które posiadają rozdwojone, wydłużone lub frezowane blaszki liściowe, np. języcznik zwyczajny w odmianach 'Capitata', 'Crispa', Cristata, 'Angustifolia', 'Marginata', 'Furcata', 'Rumosa Nana', 'Ramo-Cristata'. Pospolita paprotka zwyczajna również doczekała się ozdobnych odmian: 'Cornubiense', 'Bifidum Cristatum'.