Obwódkowe żywopłoty zazwyczaj składają się z niskich, wolno rosnących odmian krzewów. Głównym zadaniem takiego żywopłotu jest stworzenie naturalnego ogrodzenia lub obwódki wokół różnych części ogrodu. Można oddzielić rabatę od trawnika, posadzić mini żywopłot wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu lub otoczyć żywopłotem kwiatowe wysepki, posadzone drzewa ozdobne, rabaty kwiatowe czy rosarium (ogród różany).

Niskie żywopłoty mogą być formowane lub swobodnie prowadzone. Zastosowanie krzewów o zwartym, kulistym pokroju pozwala ograniczyć przycinanie, a formowanym żywopłotom można nadać różny kształt. Wczesna jesień jest dobrą porą na sadzenie roślin, dlatego warto już teraz pomyśleć o tym, jakie wybrać gatunki, aby były ozdobą przez cały sezon.

Kwitnące obwódki najlepiej tworzyć z niskich krzewów o dekoracyjnych kwiatach, które długo kwitną. Obficie kwitnącym gatunkiem jest pięciornik krzewiasty (fot.2). Krzewy są mało wymagające, odporne na suszę i mróz. Bujnie kwitną i szybko rosną na słonecznym stanowisku. Dostępne są odmiany kwitnące na żółto ('Gold Drop', 'Goldstar'), biało ('Snowbird', 'McKay's White'), pomarańczowo ('Anette', 'Hopleys Orange'), różowo ('Pink Queen', 'Floppy Disk') i czerwono ('Red Ace', 'Red Laydy'). Kwiaty pięciorników utrzymują się od maja do października.

Mało wymagającą rośliną jest tawuła japońska (fot.3). Kwitnie na tegorocznych pędach na początku lata, ale niskie, półkoliste i zwarte odmiany o barwnych liściach takie ja 'Goldmund' (żółta), 'Gold Flame' (żółta , czerwone przyrosty), 'Golden Princes' (żółta), 'Golden Carpet' (żółta) idealnie nadają się na obwódki i są dekoracyjne przez cały sezon. Dorastają do 50 cm wysokości oraz ładnie przebarwiają się na jesieni.

Niskie żywopłoty do 1 m wysokości można uzyskać z karłowej odmiany forsycji pośredniej 'Maluch', krzewuszki cudownej odmian o barwnych liściach i kompaktowym pokroju, np. 'Variegata Nana' (fot.4), 'Purpurea Nana'. Forsycja wiosną zachwyci swoimi żółtymi kwiatami, latem będzie tworzyć zielony żywopłot, a jesienią przebarwi się na żółto-brązowy kolor. Krzewuszki posiadają dzwonkowate kwiaty barwy różowej lub czerwonej. Kwitną na początku lata, a pod koniec powtarzają kwitnienie. Na niskie żywopłoty polecane są równiez odmiany róż miniaturowych, np. 'Macyoumis' czy 'Orange Sensation' (fot.5).