Zakłady Tytoniowe w Lublinie są spółką Skarbu Państwa. Jednocześnie jest to jedyna na rynku europejskim firma produkująca wyroby tytoniowe, której właścicielem jest Skarb Państwa. Rynek wyrobów tytoniowych jest zdominowany w 98 proc. przez międzynarodowe koncerny.

Zakłady Tytoniowe w Lublinie specjalizują się w produkcji tytoniu i papierosów. Spółka jest dystrybutorem cygar i cygaretek oraz akcesoriów tytoniowych. Udział przedsiębiorstwa w krajowym rynku tytoniu wynosi ok. 20 proc., a papierosów - ok. 0,5 proc. Zakłady sprzedają swoje produkty zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Spółka współpracuje z ok. 100 odbiorcami hurtowymi; dostarcza swoje produkty do ponad 120 punktów. Mają też własną sieć Saloników Tytoniowych pod nazwą "Cygaleria", w których prowadzą sprzedaż m.in. wyrobów tytoniowych. Obecnie jest ich 10 - głównie w Lublinie i okolicznych miastach.

Przedsiębiorstwo ma również 100 proc. udziałów w spółce FTK w Krasnymstawie, która zajmuje się kontraktacją, skupem i przerobem tytoniu przemysłowego.Próby prywatyzacji Zakładów Tytoniowych w Lublinie były podejmowane już trzykrotnie - w latach 1995, 2002 i 2003.

We wrześniu 2009 roku resort skarbu podpisał warunkową umowę sprzedaży 1.730.400 akcji Zakładów Tytoniowych w Lublinie, stanowiących 60 proc. jej kapitału, spółce Biosyntec za 24,26 mln zł.W lipcu 2010 r. Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało o odstąpieniu od tej umowy.Na początku listopada 2010 r., MSP ogłosiło przetarg na 70 proc. akcji lubelskiej firmy, przy minimalnej cenie za jeden walor - 14,43 zł.

Zakłady Tytoniowe w Lublinie S.A. miałyby zająć się produkcją Filtra Biosyntec i wprowadzić na rynek nowy produkt. Biosyntec nie jest inwestorem branżowym, papierosów nie produkuje i nie sprzedaje, a jedynie współpracuje z przemysłem tytoniowym. W lubelskich zakładach firma chce wdrożyć swoją nową strategię czyli wprowadzić filtry Biosyntec do nowej marki papierosów. I właśnie do tego ma posłużyć przejęcie spółki z branży tytoniowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!