Po zimie oczko wodne wymaga przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych i konserwatorskich. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan krawędzi i brzegów - głównie tych wykonanych z folii. Niwelujemy i umacniamy wszelkie obluzowania, nierówności i nieszczelności.

Należy także sprawdzić funkcjonowanie urządzeń takich jak: pompy, filtry, wężyki, kaskady, lampy. Muszą być dokładnie oczyszczone z resztek roślinnych, glonów i mchów. Zanim uruchomimy filtrowanie wody, warto najpierw dno oczka oczyścić z gnijących liści oraz przemyć strumieniem wody materiały dekoracyjne (żwirek, kamienie).

W sztucznych zbiornikach wodnych żyją różne organizmy, np. larwy ważek, chrząszcze wodne, płazy, ślimaki. Są one pożyteczne, gdyż wpływają na równowagę środowiska wodnego m.in. poprzez usuwanie glonów, resztek roślinnych czy zjadanie larw komarów. Tworzą też w naszym oczku wodnym różnorodność biologiczną.

Zanim przystąpimy do wymiany wody, zadbajmy o te zwierzęta. Część z nich możemy wyłowić na czas wymiany wody i ponownie wpuścić, lub tak uzupełniać zbiornik, aby nie powodować na dnie silnego wzburzania. Gdy temperatura wody przekroczy 12'C wpuszczamy do oczka zimujące w akwariach ryby. Aby nie doznały szoku cieplnego pamiętajmy, żeby wiadro w którym je przenosimy postawić najpierw w strefie wody płytkiej a tym samym cieplejszej.

Po 2-3 godzinach, gdy temperatura wody w wiadrze wyrówna się z tą w zbiorniku, naczynie można przestawić do głębszej wody. Odczekawszy kolejne 2-3 godziny, można już bezpiecznie przenieść wiadro w miejsce w którym krawędź wiadra znajdzie się poniżej lustra wody w zbiorniku. Zostawmy je tam do następnego dnia. Ryby same wypłyną z niego. Ryby, które zimowały w oczku wodnym można stopniowo dokarmiać.

Najlepszą wodą będzie deszczówka lub woda głębinowa ze studni. Po uzupełnieniu zbiornika wodnego sprawdzamy jej odczyn. Optymalne pH powinno wynosić od 6,0-7,5. Jeśli pH nieznacznie odbiega od normy poczekajmy ok. 2 tygodnie na ustabilizowanie się odczynu. Jeśli będzie wymagana zmiana pH, możemy wtedy zastosować dostępne na rynku preparaty.

Wiosna to również czas na pielęgnację roślin wodnych, rozmnażanie ich oraz nowe nasadzenia. Stanowią one najważniejszy element zbiornika wodnego i decydują o jego wyglądzie. W pierwszej kolejności skracamy o kilka centymetrów nad powierzchnią wody liście tataraków, pałek wodnych i turzyc.

Posadzone rośliny w koszach lub workach jutowych ustawimy na półkach lub na dnie i mocujemy kamieniami. Natomiast te rosnące w strefie wody głębokiej jak grążele, grzybienie (lilie wodne), grzybieńczyki, rdestnice wstawiamy najpierw do płytkiej wody i stopniowo przestawiamy w głębsze miejsce.

Na rynku ogrodniczym pojawiają się mniej znane gatunki roślin wodnych, które mogą z powodzeniem zimować w naszym oczku wodnym. Do takich należą m.in. wełnianka, rozpław sercowaty, tulejnik, orontium wodne, paproć wodna (salwinia pływająca), wywłócznik, pływacz (roślina owadożerna). Wystrzegajmy się roślin ekspansywnych, które zarastają lustro wody i ciężko jest się ich pozbyć, np. rzęsa wodna, azolla.

Podobał się artykuł? Podziel się!