Rojniki (Sempervivum), należą do tzw. sukulentów ogrodowych. Ich ozdobą są rozety mięsistych, gładkich liści w różnych barwach i odcieniach. Kwiaty są drobne w kolorze białym, różowym lub czerwonawym osadzone są na ulistnionym pędzie, który wyrasta ze środka rozety. Rojniki za pomocą rozłogów szybko porastają powierzchnię gruntu, tworząc ścisłą kępę złożoną z nowych roślin.

Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym i suchym, w bardzo dobrym przepuszczalnym podłożu, które zawiera grys, żwir czy drobne kamyki. Rojniki nie znoszą nadmiaru wody, dlatego lepiej jest posadzić je na lekkim wzniesieniu, tak aby woda swobodnie spływała. Bardzo często sukulenty są wykorzystywane w ogrodach alpinaryjnych (skalniaki), posadzone między kamieniami.

Ze względu na to, że rośliny są w różnych odmianach, można z nich tworzyć również barwne kompozycje, również na niskich rabatach. Bardzo ładnie wyglądają posadzone w glinianych donicach, nawet tych potłuczonych, które nie nadają się do uprawy innych roślin. Rojniki bardzo łatwo się rozmnażają poprzez oddzielenie kęp lub pojedynczych rozet.

Wśród gatunków, które możemy uprawiać w naszym ogrodzie można wymienić:

Rojnik murowy (S. tectorum) - typowy gatunek posiada ciemne lub szarozielone liście, na końcach zabarwione na czerwono. W obrębie gatunku istnieje wiele odmian barwnych, np. S. tectorum var. calcareum odznacza się niebieskimi liśćmi z brązowymi plamami. Są również odmiany w rożnych odcieniach: 'Atropurpurea' (bordowe), 'Atroviolaceum' (szaro-fioletowe), 'Robustum' (niebiesko-zielone), 'Triste' (szaro-niebieskie).

Rojnik pajęczynowy (S. arachnoideum) - tworzy srebrne niewielkich rozmiarów rozety. Istnieje też wiele odmian botanicznych o barwnych liściach: var. doettianum (czerwonawe) lub var. tomentosum - rojnik pokryty gęstym, białym kutnerem przypominającym pajęczynę. Cenione są odmiany hodowlane, np: 'Alfa', 'Beta' i ‚'Gamma'.

Rojnik ogrodowy (S. x hybridum) - bardzo dużo odmian mieszańcowych o różnobarwnych liściach
Rojnik pospolity (S. soboliferum) - kuliste, jasnozielone rozety,na zewnątrz czerwonobrązowe
Rojnik górski (S. montanum) -rozetki małe i ciemnozielone
Rojnik ruski (S. ruthenicum) - rozetki jasnozielone, płaskie, z purpurowymi końcami
Rojnik ćmowy (S. schlehanii) - rozetki duże, czerwonobrązowe z zielonymi zakończeniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!