Rozchodnik (Sedum) to rodzaj sukulentów należący do gruboszowatych. Większość gatunków to niskie, płożące byliny. Wyjątkiem jest rozchodnik okazały, który dorasta do 50 cm wysokości. W Polsce znanych jest kilka bardzo dekoracyjnych gatunków. W ich obrębie powstało wiele odmian o barwnym ulistnieniu i bardziej dorodnych kwiatostanach.

Liście rozchodników są mięsiste, grube, woskowane i u niektórych gatunków zimozielone. Poza tym mogą przybierać barwę od szarozielonej po ciemno purpurową oraz być dwubarwne. W zależności od gatunku liście posiadają także różny kształt m.in. płaskie ząbkowane, cylindryczne, wałeczkowate, okrągłe. Kwiaty są gwiaździste, koloru białego, żółtego, różowego lub czerwonego i zebrane w luźne lub gęste płaskie kwiatostany.

W zależności od gatunku rośliny kwitną od wiosny do jesieni. Typowym wiosennym gatunkiem jest rozchodnik ościsty, natomiast jesiennym - rozchodnik okazały. Rozchodniki są roślinami miododajnymi i okazją się być dobrym pożytkiem dla pszczół i motyli. Niektóre gatunki po przekwitnięciu i obcięciu nasienników, powtórnie zakwitają, np. rozchodnik kamczacki i kaukaski.

Rozchodniki bardzo dobrze znoszą suszę, jałowe gleby i niskie temperatury. W ogrodzie mogą być sadzone na silnie nasłonecznionych miejscach, takich jak: wzniesienia, skalniaki, na murkach, kamienistym gruncie, między płytami kamiennymi, a nawet w donicach i na dachach (tzw.zielone dachy lub ogrody na dachu) (fot 7,8,9). Rośliny nie tolerują ciężkiej i wilgotnej gleby. W takich warunkach może dochodzić do gnicia korzeniu lub do uwiądu (werticilioza).

Najbardziej mrozoodporne gatunki mogą być uprawiane na terenie całej Polski, np. rozchodnik ostry odm. 'Aureum'. Mniej odporne na mróz są zimozielone: rozchodnik naskalny syn. ościsty (S. cauticolum), rozchodnik biały (S. album), rozchodnik Siebolda (S. sieboldii) czy rozchodnik Ewersa (S. ewersii). W bezśnieżne zimy gatunki zimozielone wymagają okrycia stroiszem.

Najmniej bezproblemowe gatunki to:
Rozchodnik ostry (Sedum acre)  (fot.1) jest kobiercowym gatunkiem, szybko zarastającym suche, piaszczyste gleby. Osiąga 5 cm wysokości, pędy płożące liście zimozielone, łuskowate, drobne. Kwitnie w czerwcu wydając masę żółtych drobnych kwiatów.