Rośliny egzotyczne po zimowym przechowywaniu zaczynają budzić się do życia. Minęły już groźne dla nich przymrozki, temperatury sięgają 20oC, dlatego czas najwyższy przygotować je do nowego sezonu, aby ponownie zdobiły ogród pięknymi egzotycznymi kwiatami.

Na nagich pędach datury, figi, lagerstroemii, hortensji, lantany, bugenwilli, cytrusów zaczynają pojawiać się młode listki. Krzewy wymagają świeżego powietrza i powolnego przyzwyczajania do wiosennego słońca. Podobnie postępujemy z zimozielonymi roślinami takimi jak: oleander, mirt, kuflik, laur, kamelia, choisia, hebe, aukuba, prusznik.

Im wcześniej wystawiamy rośliny na zewnątrz, tym szybciej zahartują się do nowych warunków - odmiennych od tych, jakie panowały w zimowym pomieszczeniu. Unikniemy także poparzeń słonecznych młodych przyrostów i liści. Rośliny ustawiamy najpierw w zacisznym stanowisku, gdzie lekko dochodzą promienie słoneczne, np. pod drzewami, od strony wschodniej lub stosujemy siatkę cieniującą.
W tym okresie dokładnie oceniamy stan zdrowotny roślin. Usuwamy chore liście i pędy. Jeśli roślina posiadała objawy choroby grzybowej (plamistości liści) warto zastosować oprysk preparatem grzybobójczym. W razie obecności szkodników (przędziorki, czerwce, mączliki) wykonujemy oprysk odpowiednim insektycydem. Ta grupa roślin uwielbia zraszanie. Dzięki temu zabiegowi roślinie stwarzamy korzystny mikroklimat, natomiast z liści pozbywamy się kurzu. Zabieg najlepiej wykonać w ciepłe dni, najlepiej letnią wodą.

Wiosną rośliny tarasowe wymagają cięcia odmładzającego, formującego i sanitarnego. U krzewów, które zimą straciły liście skracamy pędy, dzięki temu pobudzimy roślinę do intensywnego kwitnienia. Takie cięcie wykonujemy u lantany, lagerstroemii, bugenwilli czy cytrusów. W przypadku krzewów hortensji wycinamy u podstawy (na wysokości 10 cm) pędy słabe, które nie będą kwitły. Krzewy datury przycinamy na różnej wysokości, w zależności od tego, jakich rozmiarów chcemy uzyskać rośliny. W przypadku roślin zimozielonych możemy wykonać tylko cięcie formujące.
Rośliny egzotyczne, które rosną w donicach wymagają teraz nawożenia. Niektóre z nich (datura, hortensje, figi, cytrusy) potrzebują nawet dwa razy w tygodniu zasilania płynnymi wieloskładnikowymi nawozami. Kwasolubne (prusznik, kuflik, cytrusy) należy przesadzić do świeżego podłoża (najlepiej substrat torfowy o pH 4,5-6,0). Pozostałe, które nie mieszczą się w donicach również powinniśmy przesadzić do świeżego, zasobnego podłoża wzbogaconego w wolnodziałający nawóz wieloskładnikowy.

Rośliny tarasowe są w stanie przetrwać niższe temperatury w granicach 5oC oraz krótkotrwale przymrozki. Dla bezpieczeństwa można ustawić je pod ścianą, która nagrzana za dnia będzie oddawać ciepło w nocy i tym samym rośliny nie zmarzną. Jeśli przymrozki wiosenne („zimni ogrodnicy") będą silniejsze, na ten czas rośliny wstawiamy do jakiegoś pomieszczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!