Jeśli w liściach rośliny, na brzegach i w środku zaobserwujemy charakterystyczne owalne wygryzienia można sądzić, że w uprawie posiadamy opuchlaka truskawkowca (Otiorhynchus sulcatus). Owad jest polifagiem, czyli atakuje różne rośliny zarówno w gruncie jak i w uprawach szklarniowych. Preferuje rośliny o grubych, mięsistych liściach. Można go spotkać w uprawach róż, drzewek owocowych, różanecznikach, cisów, bluszczu, a także w uprawie szklarniowej cyklamena i syningii (uszkadzają bulwy) oraz pierwiosnka.

W ogrodzie, między korzeniami roślin, zimują larwy, które wiosną przepoczwarczają się w dorosłego chrząszcza. Najbardziej szkodliwa jest larwa, która uszkadza system korzeniowy rośliny. Dorosłe owady w warunkach polowych pojawiają się w końcu maja lub w czerwcu. Wtedy właśnie składają jaja i można zaobserwować pierwsze dziury w liściach. Chrząszcz rozmnaża się dzieworodnie, czyli samica nie wymaga do zapłodnienia jaj obecności samca. Owad jest aktywny nocą, wtedy to właśnie następuje uszkadzanie przez niego liści. Zaatakowane rośliny przez larwy i dorosłe osobniki początkowo podsychają i przeważnie obumierają.

Zwalczanie opuchlaka jest dość trudne, ponieważ łatwo się rozmnaża i jednocześnie mogą występować różne stadia rozwojowe chrząszcza. Jeżeli na liściach zauważymy nieliczne uszkodzenia można zastosować niechemiczną walkę ze szkodnikiem. W tym celu wykorzystujemy ciemne naczynia, w których umieszczamy gałązki cisa (ulubiona przez opuchlaki roślina), a następnie rozstawiamy wokół roślin.

Metoda biologiczna zwalczania larw, polega na zastosowaniu preparatów (Larvanem lub Nemasys F) zawierających owadobójcze nicienie. Metoda ta jest zalecana w przypadku większych upraw szkółkarskich. Preparaty biologiczne najlepiej zastosować w kwietniu i maju. Zależnie od wielkości występowania szkodnika powinno się użyć ok. 4000 nicieni /1 l podłoża.

Chemiczna metoda walki z larwami polega na podlewaniu roślin preparatami (Dursban 480 EC, Actara 25, WG Calypso 480 SC) według zaleceń producenta. Oprócz opuchlaków niszczymy także szkodliwe drutowce i pędraki. Można również zastosować oprysk wykorzystując Fastac 100 EC lub Mospilan 20 SP w stężeniu 0,04 proc. Zabieg zazwyczaj trzeba kilkakrotnie powtórzyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!