Drzewa i krzewy po kwitnieniu i w okresie bezlistnym wcale nie muszą wyglądać monotonnie. Jest wiele gatunków, które w okresie późnojesiennym i zimowym wyglądają niezwykle dekoracyjnie, szczególnie na tle białego śniegu. Warto już teraz pomyśleć o takich roślinach i posadzić je w swoim ogrodzie. Podpowiemy, które gatunki posiadają ozdobne pędy lub korę.

Dereń (fot.1) to krzew o kolorowych pędach, które na jesień przybierają intensywną czerwoną lub żółtą barwę. Odmiany 'Sibirica', 'Elegantissima', 'Kesselringii' derenia białego odznaczają się czerwonym kolorem, a odmiana 'Flaviramea' derenia rozłogowego - żółtą. Dwukolorowe pędy, czyli czerwone młode przyrosty wierzchołkowe i żółte starsze, posiada dereń świdwa w odmianie 'Midwinter Fire'. Derenie są odpornymi krzewami na wszelkie warunki i ładnie wyglądają posadzone w grupie, np. w żywopłocie.

W żadnym ogrodzie nie powinno zabraknąć drzewa o ozdobnej barwnej i łuszczącej się korze. Młoda kora i pędy złotokapu są gładkie w dotyku i są zielonego koloru. Ozdobną, białą korę mają brzozy. Najładniejsza jest brzoza Jacquemonta (fot.2) o śnieżnobiałym zabarwieniu kory. Z kolei brzoza nadrzeczna (fot.3) syn. czarna odm. 'Cully' czy 'Fox Valley', odznaczają się biało-różowo-żółtą złuszczającą się korą.

Paskowany pień i konary w barwach oliwkowo-białym posiada klon pensylwański (fot.4). Jest to gatunek całkowicie mrozoodporny i dorasta do ok. 10 m wysokości. Równie dużym i rozłożystym drzewem do większych ogrodów jest platan klonolistny (fot.5). Kora tego drzewa łuszczy się płatami pozostawiając oliwko-szare plamy.