Gatunków i odmian traw ozdobnych jest tak wiele, że można by stworzyć tylko i wyłącznie „trawiasty ogród". Jednak są to na tyle uniwersalne rośliny, że ładnie komponują się z innymi bylinami. Niektóre gatunki wykorzystywane są do tworzenia żywopłotu, a inne do obsadzania rabat czy donic.

Zaletą traw jest to, że są ozdobą przez cały rok. Wiosną, u niektórych odmian pojawiają się dwubarwne liście, późnym latem trawy zakwitają, a jesienią ładnie przebarwiają się na złocisty i rdzawy kolor. Warto również wspomnieć, że srebrne i trwałe wiechy kwiatostanów utrzymują się przez całą zimę. Większość traw odznacza się dobrą odpornością na ujemne temperatury.

Szczególnie dekoracyjne są trawy z białymi lub żółtymi przebarwieniami zarówno wzdłuż, jaki i w poprzek blaszki liściowej. Do takich gatunków zaliczyć można miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) odm. 'Zebrinus', 'Gold Bar' (liście poprzecznie prążkowane), 'Cabaret' (liście paskowane z białym środkiem), 'Grosse Fontaine' (srebrny główny nerw liścia), dwubarwną 'Pagels Pride' (żółto-białe paski) czy 'Purple Fall' o liściach bordowych.

Miskanty pod koniec lata kwitną wiechami puszystych, srebrnych, różowych lub brązowych kwiatostanów, które przez zimę utrzymują się na roślinie. Jesienią liście przebarwiają się na złocisto-rdzawy kolor. W zależności od odmiany czy gatunku miskanty posiadają różną wysokość. Miskant chiński, cukrowy (M. sacchaliflorus) lub kwiecisty (M. floridulus) osiągają zazwyczaj wysokość 120-250 cm. Znacznie niższymi (80 cm) odmianami są: 'Sioux' (bordowy), czy 'Gold Bar'. Z kolei olbrzymem (3 m) jest miskant olbrzymi (M. x giganteus).

Wśród innych gatunków biało obrzeżonymi liśćmi pochwalić się może mozga trzcinowata (Phalaris arundinaceae) odm. 'Picta' oraz manna mielec (Glyceria Maxima) odm. 'Variegata'. Trawy mogą być sadzone przy oczku wodnym, gdyż najlepiej czują się na wilgotnych glebach. Dorastają do 70 cm wysokości i szybko rozrastają się. Podobne wymagania posiada kłosówka wełnista (Holcus lanatus) o liściach w białe pasy (odm. 'Variegata'), która dorasta zaledwie do 20 cm wysokości.