Lilak pochodzi z rodziny oliwkowatych (Oleaceae) i nie jest spokrewniony z bzem (Sambucus). Wiosną wydają masę kwiatów w kolorze białym, różowym lub fioletowym (różne odcienie), które ukazują się od maja aż do późnej wiosny. Nazwa rodzaju Syringa pochodzi z języka greckiego "syrinx" i oznacza "puste rury". Pędy lilaka posiadają szeroki, pusty rdzeń i w czasach starożytnych były wykorzystywane do wyrobu fletów.

Jest krzewem całkowicie mrozoodpornym. Preferuje stanowiska w pełnym słońcu lub półcień, glebę umiarkowanie żyzną, wapienną. Lilaki nie znoszą gleb kwaśnych. Cięcie krzewów wykonujemy tuż po przekwitnięciu. Pozostawienie nasienników prowadzi do osłabienia krzewu i mniej intensywnego kwitnienia w przyszłym roku. Niektóre odmiany lilaków wytwarzają odrosty korzeniowe, które powinno się usuwać. W przypadku roślin starszych silnie zagęszczonych możemy zastosować cięcie odmładzające, które przeprowadzamy wczesną wiosną.

Jest wiele gatunków lilaków, jednak najpopularniejsze w uprawie to:

Lilak pospolity - odmiany o kwiatach pojedynczych i pełnych, intensywnie pachnących
Lilak węgierski - kwiaty ciemnofioletowe zebrane w 20 cm wiechy, silnie pachnące
Lilak wczesny - kwiaty jasne, pachnące, zebrane w luźne wiechy. Kwitnie już pod koniec kwietnia
Lilak chiński - odm. ‘Saugeana'; kwiaty lila czerwone, zebrane w okazałe, luźne wiechy, intensywnie pachnące.
Lilak Meyera - odm. ‘Palibin'; niski, gęsty krzew (1,5 m), wytwarzający silnie pachnące, fioletowe kwiatostany. Powtarza kwitnienie.
Lilak drobnolistny - odm. ‘Superba'; niski krzew (1,5 m), kwiaty pachnące, w pączkach różowoczerwone, po rozwinięciu jasno lilowe.
Lilak zwisający - kwiatostany dł. 10-25 cm, z zewnątrz purpurowofioletowe, wewnątrz białawe, pachnące, lekko zwisające
Lilak amurski - kwitnie w lipcu, kwiaty kremowe zebrane w luźne wiechy. Liście przebarwiają się jesienią.

Hodowcy wyprodukowali wiele atrakcyjnych mieszańców o dwubarwnych i pełnych kwiatach, jak również o barwnych liściach (lilak kosmaty odm. ‘Aurea'). Najwięcej powstało odmian w obrębie lilaka pospolitego, np. ‘Primose' (kwiaty nierozwinięte żółte, rozwinięte biało kremowe), ‘Edith Carell' (białe kwiaty), ‘Aucubaefolia' (liście z żółtymi przebarwieniami, kwiaty lilowe półpełne), ‘Kardynał' (kwiaty pojedyncze, intensywnie purpurowe), ‘Sensation' (kwiaty liliowe z białą obwódką), ‘Krasavitsa Moskvy' (pełne kwiaty koloru białego z różowym odcieniem).

Podobał się artykuł? Podziel się!