Przedsiębiorcy zajmujący się obrotem nasion gorczycy białej i sarepskiej narzekają na małą produkcję krajową, która nie pozwala na pokrycie zapotrzebowania krajowego. Oceniają, że aż 70 proc. rynku zajmuje gorczyca importowana, głównie z Ukrainy. Dlatego o ile w ubiegłym roku płacili za kilogram nasion 1,80 zł, teraz – 3,20 zł.  Uważają jednak, że ci rolnicy, którzy chcieliby się zająć uprawą gorczycy profesjonalnie, mogą na niej zarobić, ale nie może to być uprawa prowadzona od przypadku do przypadku, tylko przez jeden rok. Przed uprawą gorczycy odstrasza również rolników fakt, że nie ma jej na liście roślin objętych dopłatami uzupełniającymi.

Warunki uprawy

Gorczyce, zarówno biała, jak i sarepska, dobrze znoszą przymrozki (nawet do -6 st.C) podczas wschodów. Wrażliwe są natomiast na okresowe susze, zwłaszcza podczas kwitnienia, gdy potrzeby wodne roślin są największe, i w fazie dojrzewania nasion. W razie niedoborów wody w tym okresie następuje znaczne obniżenie plonu nasion.

Gorczycę białą można uprawiać w całym kraju. Gorczycę sarepską najlepiej wysiewać na północy, południowym wschodzie i na Pogórzu Karpackim i Sudeckim.

Gorczyca sarepska ma większe wymagania glebowe niż gorczyca biała. Ta druga ma także zdolność wykorzystywania trudno dostępnych składników pokarmowych. Oba gatunki najlepiej jest uprawiać na glebach gliniastych i piaszczysto-gliniastych. Gorczyca biała i sarepska wymagają odczynu obojętnego gleby, nie znoszą gleb zakwaszonych. Podobnie nieodpowiednie do ich uprawy są gleby podmokłe.

Przedplon

Najlepszymi przedplonami dla obu gorczyc są rośliny okopowe i motylkowate. Najczęściej jednak uprawiane są po zbożach. Nie wolno ich uprawiać po roślinach z rodziny kapustnych (dawniej krzyżowych), np. rzepaku, bo mogą być atakowane przez pchełki.

Przygotowanie pola

Pole przeznaczone pod uprawę gorczycy należy zaorać przed zimą. Uprawa wiosenna powinna być bardzo krótka i nie wolno dopuścić do przesuszenia gleby. Natychmiast po obeschnięciu roli należy przeprowadzić bronowanie, a tuż przed siewem doprawić ją przy pomocy agregatu uprawowego (brona + wał strunowy).