Dalie, agapanty, begonie, tuberozy, kanny latem zdobią nasze ogrody i tarasy pięknymi dorodnymi kwiatami. Są to rośliny, które potrzebują sporo czasu na ukorzenienie się, wykształcenie pędów oraz liści. Jeśli wydłużymy termin ich wysadzania, to w pełni kwitnących możemy spodziewać się najwcześniej na przełomie czerwca i lipca. Sposobem na przyśpieszenie wegetacji tych roślin jest wcześniejsze wysadzanie ich organów spichrzowych do donic. Metoda ta jest często stosowana i pozwala na szybsze pozyskiwanie kwitnących begonii bulwiastych, gloksynii czy gloriozy. W ten sam sposób możemy także potraktować dalie, kanny, ismeny, agapanty, tuberozy, kalie, neriny, storczyki gruntowe (bletilla, pleione, habenaria).

Przechowywane w piwnicach cebule, bulwy i kłącza wczesną wiosną budzą się do życia. Do gruntu możemy je wysadzać dopiero w II połowie maja, kiedy miną przymrozki wiosenne. Niestety nie można ich przechowywać w ciemności do maja, gdyż wyrastające w tych warunkach pędy są wyblakłe i wiotkie. Wysadzone do gruntu w takim stanie bardzo często chorują oraz później kwitną. Rozwiązaniem jest wczesne pędzenie takich organów, które wysadzamy od marca i kończymy na początku kwietnia. 

Pędzenie rozpoczynamy od wybrania zdrowych cebul, bulw i kłączy. Przed sadzeniem warto jest zabezpieczyć je przed grzybami mocząc ok. 20 minut w preparacie grzybobójczym. Możemy również rozmnożyć ulubione odmiany dalii i begonii poprzez ukorzenienie sadzonek, a dalie poprzez podział karpy. Z karpy dalii usuwamy obumarłe zeszłoroczne pędy. Duże bulwy begonii, kalii lub kłącza kanny możemy podzielić. Pamiętajmy jednak, że zabieg wykonujemy za pomocą sterylnego noża. Rany zasypujemy węglem drzewnym lub całe bulwy moczymy w preparacie grzybobójczym.