Million Bells jest to rodzaj petunii kaskadowych z grupy Calibrachoa, które polecane są do wiszących pojemników i skrzynek balkonowych. Obecnie cieszą się dużą popularnością. Przez całe lato ich zwisające pędy tworzą zwartą kulę, składającą się z drobnych listków i z dużą ilością dzwonkowatych kwiatów („milion dzwonków" z ang. Million Bells) w różnych kolorach.

Hodowcy co jakiś czas na rynek ogrodniczy wprowadzają kolejne odmiany. Oprócz jednokolorowych najmodniejsze są kultywary o niespotykanych dwukolorowych lub we wzorach kwiatach. Co raz częściej pojawiają się również odmiany o kwiatach jednokolorowych o podwójnych płatkach.

Dużym zainteresowaniem cieszą się odmiany dwukolorowe, których gardziel i środek kwiatów posiada inne zabarwienie niż podstawowy kolor płatków. Jedną z najładniejszych odmian dwukolorowych jest 'Superbells Banana Chocolate' z żółtymi kwiatami z brązowym środkiem. Odmiana 'Cherry Star' wytwarza czerwone kwiaty z żółtym oczkiem, a 'Pink Morn' czy 'Light Pink Eye'- jasnoróżowe z bordową gardzielą.

Bardzo ładnie prezentuje się też grupa odmian Hula, których kwiaty posiadają mocno zaznaczony bordowy środek i żółtą gardziel, tj. 'Cherry' (ciemnoróżowe), 'Gold' (żółta), 'Orange' (pomarańczowa) oraz odmiany z grupy Aloha Kona ,np. 'Dark Red', 'Pineapple', 'Mango', 'White' z wyrazistymi kolorami kwiatów i ciemniejszym środkiem.

Modne są również petunie posiadające kwiaty w paski. Odmiana 'Superbells Lemon Slice', posiada płatki w żółte grube paski z białym brzegiem, a 'Superbells Cherry Star' -czerwone z żółtymi paskami. Wartą polecenia jest petunia 'Supercal Artist Rose' z jasnoróżowymi kwiatami, ciemniejszymi różowymi żyłkami i żółtym środkiem.

Wśród odmian Million Bells są także petunie o kwiatach z podwójnymi płatkami, np. 'Double Amethyst' (fioletowe), 'Double Magenta' (ciemnoróżowe), 'Double Pink Evolution'(różowe), 'Duble Ruby' (ciemnoczerwony).

Podobał się artykuł? Podziel się!