Pigwa wielkoowocowa (Cydonia oblonga) jest krzewem lub niedużym drzewem należącym do rodziny różowatych. W Polsce jest stosowana jako podkładka skarlająca do szczepienia grusz i innych roślin z tej samej rodziny. Kwiaty pigwy są duże, dekoracyjne, przypominają kwiaty jabłoni i zwabiają dużo pszczół. Owoc przypomina jabłko lub gruszkę, koloru żółtego i odznacza się silnym cytrynowym aromatem. Nie nadaje się do spożycia na surowo, ponieważ jest bardzo twardy i posiada cierpko-kwaskowaty smak. Waga jednego owocu może nawet dochodzić do 1 kg.

Pigwa nie wymaga dużych wymagań. Preferuje gleby średnio zasobne, ale wilgotne. Roślina posiada płytki system korzeniowy, dlatego polecane jest ściółkowanie gleby wokół rośliny. Pigwa obficie będzie kwitła i owocowała na stanowisku słonecznym i zacisznym. W młodym wieku może przemarzać.

Owoce pigwy zawierają dużo witaminy C (znacznie więcej niż cytryna), witaminę B, garbniki, pektyny. Posiadają również spore ilości magnezu, fosforu, potasu, żelaza, miedzi i jodu. Ze względu na dużą zawartość pektyn, jest dodawana jako substancja żelująca do przetworów. Oprócz tego można z niej sporządzać galaretki owocowe lub nalewki. Pokrojone w plastry owoce można kandyzować, suszyć i dodawać do ciast, herbaty, napojów lub kompotów. W niektórych krajach jest spożywana jak pikle lub pieczona z mięsem.

Odmian pigwy jest 24. Najbardziej popularne w Polsce to:
'Bereczki' (syn. 'Vrejna') - owoce bardzo duże w kształcie gruszki, bardzo aromatyczne, o wyraźnie złotym, lśniącym kolorze i delikatnym miąższu. Zaczyna owocować od ok. 4 roku
'Lescowac' - owoce wielkością i wyglądem przypominają jabłka. Odmiana bardzo szybko rośnie.
'Ursynowska' - owoce duże, żebrowane, przypominające kształt jabłka. Idealnie nadają się na przetwory.

Podobał się artykuł? Podziel się!