W maju można jeszcze wysiewać do gruntu ozdobne rośliny jednoroczne, w tym pnącza. Jest to grupa roślin, która w uprawie nie stwarza większych problemów. Mogą rosnąć na silnie słonecznym lub półcienistym stanowisku. Pnąc się po pergolach i siatkach zasłaniają nieatrakcyjne miejsca, a dodatkowo zdobią je kwiatami przez całe lato.

Wśród dostępnych gatunków są pnącza o silnym wzroście (3-6 metrów) lub słabym (do 2m). Te pierwsze w ciągu doby uzyskują przyrost na poziomie kilkunastu centymetrów, posiadają dużą masę liści oraz kwiatów. Będą się dobrze sprawdzać pnąc się przy altanach, siatkach, pergolach. Niższe, których ozdobą głównie są kwiaty sprawdzą się w uprawie w donicach na balkonie.

Do silnych pnączy rosnących zaliczamy bardzo dekoracyjny wilec purpurowy, który przez całe lato wytwarza klapowane, sercowate liście wielkości dłoni. Kwiaty długości do 9 cm są lejkowate na długich szypułkach kwiaty w kolorze od lila różowego po niebieskie. Kwiat jest trwały tylko przez dobę, ale roślina wytwarza je nieustannie i w dużych ilościach. Wilec jest odporny na choroby i mało atrakcyjny dla szkodników.

Wilec klapowany (syn. Mina) ma zupełnie odmienne kwiaty od wilca purpurowego. Wytwarza rurkowate, wąskie kwiaty zebrane w grzebieniaste, jednostronne kwiatostany barwy czerwono-żółtej. Najstarsze kwiaty stają się całkiem białe. Liście klapowane, trójkątne, również dość duże. Wzrost i zastosowanie oraz uprawa jest podobna jak u wilca purpurowego, dlatego te dwa gatunki można bez obaw łączyć ze sobą.

Kolejnym kwitnącym pnączem jest fasolnik egipski dorastający do 3 metrów. Pędy są ulistnione podobnie jak u fasoli. Liście są trójklapowe około 15 cm długości na długich ogonkach. Posiadają fioletowe unerwienie na spodzie liści, które sprawia, że zieleń lekko przechodzi w kolor fioletowy. Z kątów liści wyrastają groniaste koloru fioletowo-czerwonego o długości 30 cm kwiatostany, które pachną. Fasolnik po przekwitnięciu wytwarza krótkie (5 cm) strąki, które dojrzewając przybierają czerwonawy kolor i nadają się do zasuszenia i jako dodatek do suchych bukietów.

Gęstym, silnie rosnącym (do 5 m) pnączem jest chmiel japoński. Posiada szorstkie pędy i liście, które mogą podrażniać skórę, dlatego roślinę warto wysiewać w miejscach mało uczęszczanych. Jest zatem doskonałą rośliną do zakrywania dużych, nieatrakcyjnych powierzchni. Jej ozdobą są duże, klapowane liście, czasami nakrapiane. Kwiaty niepozorne, zielone zebrane w wąskie kwiatostany.