- Tegoroczna wegetacja roślin, której towarzyszy obfite kwitnienie, jest przyśpieszona o ponad tydzień. W konsekwencji wcześniej zakwitły także azalie - powiedział Steliga.

Leśnik zaznaczył, że to dopiero początek trwającego 10-12 dni kwitnienia. - Za dwa - trzy dni azalie zakwitną w pełni - dodał. Podkreślił, że "żółte kwiaty wydzielają bardzo piękny zapach. Pojawiają się przed rozwojem liści, więc są bardzo dobrze widoczne.

W Woli Zarczyckiej w przysiółku Kołacznia znajduje się najbardziej na zachód wysunięte w Europie naturalne stanowisko tego krzewu z rodziny wrzosowatych.

- Według legendy azalie nie pojawiły się tutaj bez udziału człowieka - zasadzono je na grobie poległego w walce chana tatarskiego. Pewnie jest w tym ziarno prawdy, bo najbliższe w Europie stanowisko azali znajduje się na Wołyniu, oddalone o ok. 250 kilometrów - przypomniał Steliga.

Azalia pontyjska (różanecznik żółty) występuje głównie na Wołyniu, Kaukazie i w Azji Mniejszej. Krzewy osiągają od 1,5 do 2,5 metra wysokości; liście są podłużnie lancetowate, opadające na zimę. Jesienią liście zmieniają kolor na karmazynowo-czerwony. Kwiaty są duże, mają średnicę 3-7 cm. Liczne gatunki i odmiany różaneczników są popularnymi krzewami ogrodowymi.

Rezerwat w Woli Zarczyckiej powstał w 1957 roku. Ma powierzchnię niespełna 10 arów. Azalie rosną tam na piaszczystej wydmie przylegającej do bagna.

Podobał się artykuł? Podziel się!