Zacznijmy od odpowiedzenia na postawione wyżej pytanie – otóż tak, jest kilka ogólnych zaleceń, o których musimy pamiętać rozpoczynając naszą przygodę z uprawą ziół. Oczywiście każdy z gatunków ma odrębne wymagania klimatyczne, glebowe i agrotechniczne, ale dla tych, którzy dopiero zastanawiają się nad dodatkowym źródłem dochodu, proponujemy wstępne informacje z zakresu agrotechniki upraw zielarskich.

Większość uprawianych w naszym kraju gatunków ziół pochodzi z rejonów o cieplejszym klimacie (np. mięta, melisa), dlatego potrzebują do swojej wegetacji dużo światła, ciepłej aury oraz starannie uprawionej żyznej i bogatej w próchnicę gleby. Wśród roślin zielarskich są gatunki, które wymagają długiego okresu wegetacji, długiej i ciepłej jesieni, np. bazylia pospolita i koper włoski oraz takie z mniejszym zapotrzebowaniem jak: dziurawiec zwyczajny, rumianek pospolity, lubczyk ogrodowy i arcydzięgiel lekarski. Jeśli zaś chodzi o wymagania wodne, to zadbać musimy o odpowiednie nawodnienie zwłaszcza w pierwszym stadium wegetacji. Wysokim plonom i jakości surowców sprzyja ciepła słoneczna pogoda, a dłuższe okresy bez słońca, z mżawkami i opadami powodują zmniejszenie substancji czynnych np. olejków eterycznych.

Przygotowanie gleby i nawożenie

Większość gatunków ziół nie toleruje gleb zimnych, słabo nagrzewających się, a więc mad i rędzin. Uprawy zielarskie lepiej udają się na glebach przepuszczalnych, ciepłych, próchnicznych o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Wyższe plony uzyskuje się na glebach systematycznie wapnowanych, ale warto wiedzieć, że zioła nie tolerują świeżego obornika, dlatego przeważnie wysiewa się je lub wysadza w drugim roku po oborniku, w niektórych wypadkach np. dziurawca można nawet w trzecim. Warto plantację dodatkowo wspomagać poprzez nawożenie. Zwykle robi się to w formie poplonów oraz przedplonów z np. łubinu, gorczycy, facelii, mieszanki wyki z peluszką, bobiku lub mieszanki owsa z jęczmieniem.

Zabiegi agrotechniczne oraz ochrona

Po zbiorze plonu głównego (w przypadku zbóż) w roku poprzedzającym założenie plantacji zielarskiej powinno się wykonać podoorywkę, aby przykryć resztki pożniwne. Jesienią dodatkowo wskazane jest wykonanie głębokiej orki zimowej na głębokość 15-20 cm, a na wiosnę podstawowych zabiegów agrotechnicznych jak: