Istnieją takie sytuacje, kiedy kwiatów jest dużo, a zawiązanych owoców mało lub kwitnienie jest bardzo słabe, a co za tym idzie mały plon. Aby z kwiatów powstały owoce, muszą panować dla nich odpowiednie warunki.

Temperatura jest bardzo istotnym czynnikiem na otwieranie się pylników i kiełkowania pyłku. U roślin ciepłolubnych takie jak psiankowate, dyniowate, czy fasolowate temperatura w granicach 20-25°C sprzyja jego dojrzewaniu i kiełkowaniu. W przypadku, kiedy pod tunelami foliowymi uprawiamy paprykę czy pomidory, panujący tam upał może powodować wysychanie pyłku. Z kolei niska temperatura ok. 16 °C jest przyczyną niezawiązywania się owoców u roślin ciepłolubnych.

Panujące obecnie wahania temperatury, a głównie okresowe jej spadki prowadzą do opadania kwiatów i małych zawiązków. Podobne zjawisko obserwujemy, kiedy rośliny zraszane są lub podlewane zimną wodą. Wysoka temperatura także nie jest zawsze korzystna dla roślin. Widoczne jest to w przypadku produkcji rozsady. Młode rośliny bujnie się rozrastają, ich pędy stają się wiotkie, długie i pokładają się po ziemi (kapustne). U rozsady pomidorów następuje opóźnienie w kwitnieniu, a pąki często są zdeformowane.

Wilgotność powietrza i gleby to kolejny czynnik, który ma wpływ na plonowanie. Przy częstych opadach pyłek nie dojrzewa oraz zlepia się i nie wysypuje z pylników. Przy takiej pogodzie w kwiatach dochodzi do porażenia grzybami słupków i pręcików, które następnie gniją, a kwiaty w końcu opadają. Z kolei przy niskiej wilgotności pyłek i znamię słupka szybko wysycha i również kwiaty masowo opadają. Podczas dużych wahań temperatury i wilgotności fasola, dyniowate i psiankowate bardzo często reagują zrzucaniem kwiatów i zawiązków.

Suche podłoże nie jest korzystne dla grochu, gdyż w takich warunkach następuje zahamowanie kwitnienia. U warzyw korzeniowych wilgotność podłoża jest bardzo istotna. Podczas suszy korzenie mogą się rozwidlać czy drobnieć, a w wilgotnej glebie dochodzi do porażenia chorobami i szkodnikami. Taki plon jest słabej jakości (niski procent suchej masy czy cukrów), a korzenie źle się przechowują i nie nadają się do przetwórstwa.