- 25 lat temu odbyły się w Polsce pierwsze prawie wolne i demokratyczne wybory. Warto z tej okazji w Brukseli, w sercu Unii Europejskiej przypomnieć mieszkańcom, urzędnikom, europosłom o tej rocznicy i pozwolić im rozsmakować się w polskim smaku wolności - powiedziała PAP Ewa Haczyk z Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej.

Truskawki są serwowane zarówno w siedzibie Komisji Europejskiej, jak i w budynku Parlamentu Europejskiego. Chętni, by spróbować "polskiego smaku wolności" mogą własnoręcznie zanurzyć dojrzałą truskawkę odmiany "Kaszebsko Malena" w fondue z białej belgijskiej czekolady. Do owocu dołączona jest pisemna informacja w języku angielskim i francuskim o tym, że "4 czerwca 1989 r. - pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce rozpoczęły upadek komunizmu w Europie".

- Poszukiwaliśmy lekkiego sposobu opowiedzenia o wolności. Gdy wolność traktujemy zbyt poważnie, to ona staje się przymusem i zaczyna samej sobie zaprzeczać - tak ideę akcji wyjaśnił w rozmowie z PAP rzecznik przedstawicielstwa Polski przy UE Artur Habant.

Jak dodał, "truskawka pochodzi z Polski - kraju, który 25 lat temu zapoczątkował upadek komunizmu - a przykryta jest belgijską czekoladą, która jest symbolem naszej integracji z Europą". - Kiedy smakuje się tę truskawkę człowiek czuje wolność na podniebieniu - dodał Habant.

Do akcji nawiązał komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn. - Polskie truskawki mają smak wolności i przypominają nam o wydarzeniach sprzed 25 lat - powiedział przy okazji konferencji prasowej w KE w Brukseli.

- Dziś przypada 25. rocznica pierwszych pluralistycznych wyborów w Polsce, które utorowały drogę do upadku komunizmu i demokratycznej transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej. Gratuluję Polakom z okazji tej ważnej i radosnej rocznicy - powiedział Rehn.

Jak zaznaczył, współczesne już wydarzenia na Ukrainie pokazują, że gospodarcza i demokratyczna transformacja Polski nie była czymś oczywistym. - Integracja europejska była i musi pozostać mocną siłą napędową stabilizacji, demokracji i większego dobrobytu - podkreślił unijny komisarz.

Truskawki do Brukseli przywieźli przedstawiciele Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek, którzy w strojach regionalnych zachęcali do spróbowania swego produktu regionalnego. - Truskawka "Kaszebsko Malena" to jedyny produkt regionalny z województwa pomorskiego. Cieszymy się, że kolejny raz ma ona okazję zagościć na stołach europejskich. Truskawki, które dziś przywieźliśmy do Brukseli, pochodzą z powiatu kartuskiego, centrum Kaszub - wyjaśniła w rozmowie z Edyta Klasa z tej organizacji.

- Świętujemy tutaj w Brukseli 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, częstując kaszubskimi truskawkami zamoczonymi do połowy w białej czekoladzie, tak by przypominały polską flagę narodową - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!