W obrębie rodzaju portulaka jest wiele gatunków. W Polsce najpopularniejsza jest portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora) uprawiana dla ozdobnych kwiatów. Znana jest również portulaka pospolita (Portulaca oleracea L. subsp. Oleracea) - chwast w uprawach. W obrębie gatunku istnieją też podgatunki jadalne, czyli portulaka warzywna (Portulaca oleracea L. subsp. Sativa).

Portulaka warzywna uprawiana jest jako warzywo liściowe i odznacza się wysokimi walorami odżywczymi i zdrowotnymi. Jest to idealny zamiennik innych warzyw liściowych, które nie są uprawiane latem. Roślina wytwarza płożąco-wzniesione pędy dorastające od 30 -60 cm. Częścią jadalną są liście oraz łodyżki, które odznaczają się lekkim korzennym smakiem.

Uprawa tego warzywa nie jest trudna. Do wykiełkowania nasion wymaga jedynie ciepłego podłoża. Lato jest najlepszym okresem do jej uprawy. Nasiona wysiewa się rzutowo wprost do gruntu. Jest idealną rośliną na małe powierzchnie, dlatego polecana jest także do uprawy na balkonie. Okres wegetacji portulaki jest krótki i trwa ok. 4-8 tygodni. Zbiór liści prowadzi się sukcesywnie. Ścięta przy gruncie, szybko odbija i ponownie plonuje.

Portulakę poleca się do bezpośredniego spożycia, jako dodatek do sałatek, twarogu, past. Można ją także ugotować i potraktować jako zamiennik szpinaku. Liście są soczyste i idealnie nadają się do zup, potraw z ryżu, mięsa, warzyw i do pizzy.

Portulaka jest rośliną o prozdrowotnym właściwościach. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Zawiera dużo antyoksydantów, kawasów tłuszczowych omega-3, witaminy A i C, oraz dużo wapnia, magnezu, żelaza i potasu. W krajach śródziemnomorskich jest znanym i cenionym warzywem.

Podobał się artykuł? Podziel się!