Kalafior ceniony jest za smak i wartość odżywczą, która jest stosunkowo wysoka. Jak wszystkie warzywa kapustne zawiera glukozynolany, m.in. sulforafan, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Kalafior odgrywa dość znaczącą rolę w przetwórstwie warzywnym. Spożywana jest szczytowa część łodygi, tzw. róża, która może posiadać różne kształty i zabarwienie.

Jednym z najpopularniejszych kalafiorów charakteryzujących się ciekawym kształtem i zabarwieniem jest typ Romanesco. Wytwarza stożkowate róże o żółto-zielonym zabarwieniu. Dodatkowo pojedyncze róże przypominają miniaturowe wieżyczki (minarety).

Oprócz cennych składników odżywczych posiadają naturalne barwinki roślinne o działaniu prozdrowotnym. Odmiany zielone (‘Verde di Macerata'; 'Vorda') zawierają chlorofil, fioletowe (‘Di Sicilia Violetto'; 'Graffiti') antocyjany, a pomarańczowe ('Cheddar'; 'Orange Bouquet') karotenoidy. Odmiany te powstały w wyniku selekcji i krzyżowania lub są naturalnymi mutantami.

Kalafiory fioletowe w smaku są bardziej pikantne, zielone przypominają brokuła. Zarówno zielone, fioletowe jak i pomarańczowe odmiany zachowują kolor nawet po ugotowaniu. Odmiany są dość plenne oraz dojrzewają i nabierają właściwego koloru w polskich warunkach.
Uprawa jest podobna jak u odmian białych. Dostępne na rynku kolorowe kalafiory to odmiany średnio-późne, przeznaczone są na zbiór jesienny.

Podobał się artykuł? Podziel się!