Gatunki roślin ozdobnych psiząb (Erythronium sp.), trójlist (Trillium sp.) oraz arisema (Arisaema sp.) należą do tzw. geofitów. Pod ziemią zimują w postaci, odpowiednio: cebuli, kłącza i bulwy. W optymalnych dla siebie warunkach mogą rosnąć na jednym miejscu kilka lat, tworząc kwitnące wiosną kobierce.

Każdy z tych trzech gatunków posiada nietypowe, ale bardzo dekoracyjne kwiaty, które z pewnością przykują uwagę każdego. Rośliny te wytwarzają również ozdobne liście, niekiedy w marmurkowe wzory (psiząb, trójlist), a w przypadku arisemy także owocostany. Jesień to odpowiedni okres na posadzenie tych roślin.

Ze względu na to, że rośliny te w naturalnym środowisku porastają runo leśne, zatem idealnym dla nich miejscem w ogrodzie jest rabata pod koroną drzewa lub półcieniste/cieniste stanowisko. Podłoże powinno być przepuszczalne, średnio wilgotne i żyzne, wzbogacone o kompost. Rośliny są mrozoodporne, ale dla pewności warto je przykryć gałązkami sosny.

Psiząb (fot.1,2,3) to nietypowa nazwa dla rośliny, która wzięła się od wyglądu cebuli. Jej spiczasty kształt bardzo przypomina wyglądem kieł psa. Roślina należy do rodziny liliowatych i dorasta do 20 cm wysokości. Wiosną pojawia się rozeta szerokich liści, często nakrapianych w ciemniejsze wzory. Kwiaty osadzone są na bezlistnej łodydze i zwisają z płatkami odchylonymi do tyłu. Swoim wyglądem przypominają miniaturowe lilie.

Powstało wiele krzyżówek o dużych, w białym, żółtym lub różowym odcieniu kwiatach. Psiząb liliowy (E. dens-canis) kwitnie na różowo ('Lilac Wonder') lub na biało ('Snowflake'), natomiast kwiaty w kolorze żółtym posiadają E. tuolumnense i E. revolutum ('Pagoda'). Piękne białe kwiaty wytwarza odm. 'White Beauty' psizęba kalifornijskiego (E. californicum).

Trójlisty (fot.4,5,6) również należą do gatunku tworzącego mieszańce o znacznie większych i ozdobniejszych kwiatach oraz liściach w marmurkowe, ciemniejsze wzory. Trójlisty można podzielić na dwie grupy: sewille o kwiatach osadzonych sztywno tuż nad liśćmi i szypułkowe, których kwiaty zwisają i znajdują się na kilkucentymetrowej łodydze. Jak sama nazwa wskazuje roślina tworzy okółek z trzech, owalnych liści.