PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pustynniki - rośliny stepów

Pustynniki - rośliny stepów

Pustynniki należą do roślin bardzo okazałych. Tylko właściwe sadzenie i uprawa zapewni, że będą prawdziwą ozdobą ogrodu.Pustynniki (Eremurus) potocznie nazywane są „Igłą Kleopatry" lub lilią stepową. Rośliny pochodzą z obszarów Azji Środkowej i mimo, że wyglądają egzotycznie, to również mogą być uprawiane w naszym klimacie. Musimy im tylko zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu.

Pustynniki lubią przestrzeń i bardzo przepuszczalne podłoże. Stanowisko pod uprawę powinno być słoneczne, na lekkim wzniesieniu, a gleba okresowo przesychać. Nie można dopuścić, aby w okresie spoczynku korzenie pustynnika znajdowały się w wilgotnej glebie. Gleba zatem nie może być zbyt ciężka i wilgotna i powinna być głęboko uprawiona.

Od połowy sierpnia wysadzamy karpy korzeniowe pustynników. Przed zakupem należy sprawdzić czy przypadkiem nie są zapleśniałe lub połamane. Muszą odznaczać się dobra zdrowotnością. Korzenie mają charakterystyczny kształt, ponieważ przypominają małą ośmiornicę. W rzeczywistości jest to zgrubiała pędowa część, z której promieniście wyrastają wiotkie i bardzo łamliwe korzenie.

Korzenie sadzimy dość głęboko, tak aby rośliny pod ciężarem kwiatostanów nie przewracały się. Górna cześć karpy powinna znajdować się ok. 15 cm pod powierzchnią gleby i ułożona na 20 cm warstwie przepuszczalnego żwirku usypanego na dnie dołka w niewielki kopczyk. Korzenie powinny być ułożone poziomo i zasypane przepuszczalnym podłożem (ziemia ogrodowa i żwirek). Przed zimą warto miejsce z posadzonymi pustynnikami wyściółkować liśćmi.

Kwiatostany pustynników są długie i osiągają nawet 3 metry wysokości. Kwiaty są gwiazdkowate barwy białej, żółtej lub białej osadzone w szczytowej części pędu tworząc długą szczotkę. Kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu. Liście pustynników są wąskie, trawiaste i tworzą szeroką kępę. Po kwitnieniu liście zamierają i pustynniki przechodzą w stan letniego spoczynku.

Z uprawianych gatunków pustynnika najpopularniejsze to:
Pustynnik Elwesa (E. elwesii) wytwarza długie, do 2 m pędy kwiatostanowe. Kwiaty są różowe z ciemniejszymi paskami i rozwijają się w maju i czerwcu. Trochę niższym gatunkiem (1,2 m wysokości) jest pustynnik himalajski (E. himalaicus), którego kwiatostany składają się z białych kwiatów i osiągają nawet 60 cm długości. Pustynnik wąskolistny (E. stenophyllus) dorasta do metra i wytwarza gęste, długości 40 cm żółte, białe lub różowe kwiatostany.

Najpóźniej, bo w lipcu i sierpniu kwitnie pustynnik pustynnik Olgi (E. olgae). Pędy kwiatostanowe dorastają do 2 metrów, a kwiaty są różowe z bordowym paskiem. Najwyższym gatunkiem (3 m) jest pustynnik olbrzymi (E. rubustus). Jego kwiatostany (60 cm) złożone są różowych kwiatów na długich szypułkach i pojawiają się już w maju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!