- Ale na co się przekwalifikować? – zastanawia się w rozmowie z farmer.pl Noworyta. – Tutaj w Małopolsce są jeszcze jakieś owoce i warzywa. Z drugiej strony już w tym roku miałem sygnały od rolników, że marchew leży nie zebrana na polach, bo nie ma gdzie jej sprzedać.

Według Dyrektora Biura Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu w Krakowie problem tytoniu jest rozpatrywany przez pryzmat używek. Ważne jest to, że z tytoń jest w papierosach, które jak wiadomo zdrowe nie są. Zapomina się o kwestiach socjalnych, o tym że pracę tracą tysiące ludzi. – Jesteśmy dyskryminowani – mówi.

Lepiej nie myśleć o przyszłości innych „tytoniowych” regionów: zamoyszczyźnie, kujawsko –pomorskim, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu… W całej Unii Europejskiej jest 120 tys. gospodarstw zajmujących się uprawą tytoniu. Dają one zatrudnienie 400 tys. ludzi. W Polsce mamy 15 tys. takich gospodarstw i 60 tys. miejsc pracy z nimi związanych.

19 listopada w Brukseli protestowało 9 tys. tytoniarzy z całej Unii Europejskiej. Polskę reprezentował silna, 800 osobowa grupa. Plantatorzy nie wykluczają kolejnych protestów.

tyton2.jpg

tyton3.jpg

tyton4.jpg

tyton5.jpg

 

 

 

 

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!