PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rok 2016 rokiem roślin bobowatych

Rok 2016 rokiem roślin bobowatych Rok 2016 rokiem roślin bobowatych, fot. M. Tyszka

- Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2016 międzynarodowym rokiem roślin bobowatych – informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach.Głównym celem jest przybliżenie znaczenia tej grupy gatunków roślin w żywieniu ludzi i zwierząt oraz ich rolę w środowisku, płodozmianie i ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych.

Powierzchnia uprawy tych roślin w naszym kraju w okresie 25 lat uległa dużym zmianom. Największy areał uprawy – ponad 300 tys. ha – zajmowały w roku 1989. Dlaczego? Związane to było z planem gospodarczym realizowanym przez ówczesne władze Polski opartym na samowystarczalności kraju w surowce wysokobiałkowe do produkcji pasz treściwych, w których nasiona roślin strączkowych były głównym źródłem białka.

Jak przypomina IUNG w latach 90. powierzchnia zasiewów była stabilna i wynosiła 140-150 tys. ha. w tym ok. 100 tys. ha stanowiły pastewne, a ok. 50 tys. jadalne na nasiona. Z biegiem czasu areał ten się zmniejszał.

Powierzchnia uprawy roślin bobowatych według Głównego Urzędu Statystycznego w 2010 r. wynosiła ponad 190 tys. ha, ale już w roku 2014 była wyższa, bo stanowiła 249 tys. ha. Do wzrostu przyczyniły się dopłaty, ale nie wiadomo jak sytuacja będzie wyglądała w kolejnych sezonach, czy produkcja będzie się zwiększać?

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • jarki 2016-01-11 16:25:38
  Dobre kolejny rok bobowatych ubiegły był frajera ten ONZu
 • strączek 2016-01-11 15:18:45
  Materiał siewny był i pewnie będzie drogi ale to raczej ze względów spekulacyjnych, każdy kto kupował kilka lat temu wie ile płacił, jest dobra propaganda i masa napaleńców to ich czeszą jak tylko się da. Sieją i będą siać tylko ci co mają do tych roślin przekonanie i np. stosują strączkowe w karmieniu swoich zwierząt.
  jest sporo niedrogich herbicydów ale jest problem ze skutecznością i aplikacją-na dwuliścienne prawie tylko posiewnie a na to nie zawsze są warunki.
 • Łukasz 2016-01-11 13:23:19
  Nie sądzę aby po ostatnich manipulacjach płatnością do roślin strączkowych zyskiwała ona na popularności. Jest to związane ze słabą wiernością plonowania, wrażliwością na przymrozki wiosenne oraz małą odpornością na suszę,podatnością na uszkodzenia spowodowane przez grad lub osypanie w związku z wystąpieniem silnych wiatrów w okresie poprzedzającym zbiór. Dodatkowo materiał siewny jest astronomicznie drogi a ochrona herbicydowa bardzo kosztowna (a w przypadku mieszanek w świetle prawa niemożliwa). Sytuację miała poprawić specjalna płatność podnosząca konkurencyjność jednak jak wynika z tłumaczeń ministerstwa przez złe kalkulacje i prognozy ostateczna kwota pomocy jest daleko niesatysfakcjonująca (za to mamy nowy przekręt w postaci płatności do pomidorów oj kilka osób się wzbogaciło).
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.119.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!