W okresie jesiennym takie rośliny balkonowe jak petunie czy pelargonie zaczynają już słabo kwitnąć. Balkon czy taras w tym czasie może nadal również być barwny. W zastępstwie warto, zatem zasadzić takie rośliny ozdobne, którym nie groźne są chłodniejsze dni czy brak słońca. Dodatkowo istnieją gatunki, które w okresie krótkiego dnia zaczynają kwitnąć.

Do jesiennych kompozycji możemy wykorzystać zarówno trwałe byliny, jak rośliny sezonowe czy krzewinki. Z roślin jednorocznych polecamy wielobarwne karłowe odmiany astrów chińskich np. karminowy 'Ognik', mix kolorów 'Pinocchio', aster igiełkowy 'Teisa Satrs' lub dwubarwny (niebiesko-biała) 'Liliput Blue Moon'. Odmiany karłowe tworzą kępy i dorastają zaledwie do ok. 30 cm wysokości.

Warte polecenia są również niskie odmiany (do 30 cm) rudbekii owłosionej, np. 'Toto Gold' (żółta), 'Toto Rustic' (żółto-pomarańczowa). W słonecznych barwach są również kwiaty gazanii lśniącej, której duże kwiaty rozwijają się w dni słoneczne i kwitną nieustannie do pierwszych przymrozków. Chłodne barwy, ale pachnące kwiaty na zwieszających się pędach posiada smagliczka nadmorska. Kwiaty jednoroczne można połączyć z roślinami o ozdobnych jaskrawych owocach, np. papryczki ozdobnej lub psianki koralowej lub trawami ozdobnymi (np. niebieska kostrzewa sina).

Do skrzynek balkonowych warto również posadzić kapustę ozdobną, której karbowane, wewnętrzne liście zabarwiają się w niskich temperaturach na kolor biały, fioletowy lub czerwony. Liście kapusty są trwałe i odporne na przymrozki. Cała roślina jest ozdobna przez całą zimę.

Warte uwagi są również rośliny dnia krótkiego, które dopiero w okresie jesiennym wytwarzają kwiaty, np. wielobarwne złocienie, żółto kwitnący euryops, czy o ozdobnych liściach (biało obrzeżonych) i kwiatach ajania pacyfica. Zazwyczaj traktowane są jako sezonowe, ale mogą być w okresie zimy przechowane w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.