Do takich odpornych na deptanie, zimozielonych i kwitnących roślin należą: karmnik ościsty (Sagina subulata) oraz macierzanka omszona (Thymus lanuginosus). Zaletą tych roślin jest to, że nie wymagają cięcia, posiadają niewielkie wymagania uprawowe, są bardzo niskie (do 5 cm) i płożą się po ziemi tworząc miękki dywan. Aby powstał kobierzec rośliny należy posadzic dość gęsto po kilkanaście sadzonek na m2.

Karmnik ościsty posiada drobne igiełkowate liście i swoim wyglądem przypomina trawę. Przez całe lato darń pokrywa się małymi, białymi kwiatkami. Dostępne są dwie kolorystyczne formy: o ulistnieniu ciemnozielonym oraz  odmiana o żółtej barwie (‘Aurea'). Roślina może rosnąć na stanowiskach od cienistego do słonecznego, przy czym na tym ostatnim będzie obficiej kwitła. Karmnik nadaje się do posadzenia zarówno na skalniaki oraz między płytami i kamieniami na ścieżkach.

Kolejną rośliną polecaną zamiast trawy jest macierzanka omszona. Ten gatunek dorasta maksymalnie do 2 cm wysokości, tworząc zbitą darń składającą się z drobnych omszonych listków. Polecana jest na stanowiska suche i słoneczne. Latem licznie pojawiają się drobne fioletowe kwiatki, które pokrywają całą darń. Tak jak poprzednia roślina posiada podobne zastosowanie w ogrodzie oraz dodatkowo można ją posadzić na murki. Podobał się artykuł? Podziel się!