Kosaciec bródkowy (Iris germanica), zwany irysem kłączowym jest bardzo popularną byliną kwitnąca na przełomie wiosny (maj - czerwiec). Tworzy szerokie kępy, składające się z mieczowatych, wyprostowanych liści oraz grubych kłączy znajdujących się tuż pod powierzchnią gleby. Na długich, do 100 cm wysokości pędach kwiatostanowych osadzone są kwiaty składające się z górnych płatków tworzących kopułę i dolnych odchylonych do dołu, które posiadają kępkę żółtych pręcików przypominających bródkę (stąd wywodzi się nazwa).

Początek lata, kiedy już kosaćce przekwitły można rozpocząć ich rozmnażanie. Jest to konieczne w przypadku odmładzania roślin (co kilka lat) lub powiększenie swojej kolekcji o nową odmianę. Z wykopanych karp oddzielamy pojedyncze kłącze. Zdarza się, ze nie musimy wykopywać całej rośliny i w takim wypadku ostrym nożem oddzielamy jedno kłącze, które niekiedy wystaje nad powierzchnię gleby.

Liście wyrastające z kłącza obcinamy na wysokości ok. 20 cm. Skracamy również korzenie, znajdujące się u jego podstawy. Ranę po cięciu zabezpieczamy fungicydem (zaprawa nasienna) lub węglem drzewnym. Do zawierającego świeżą ziemię kompostową dołka sadzimy na głębokości ok. 10 cm kłącze w pozycji horyzontalnej (poziomo). W jednym miejscu w odstępie co 30 cm można posadzić kilka, które układamy pąkiem do wewnątrz dołka. Posadzone kłącza przykrywamy cienką warstwą gleby i ugniatamy w ten sposób, aby wypełnić wolne przestanie między nimi.

Podobał się artykuł? Podziel się!