Wiele gatunków bylin w pełni lata już nie kwitnie, gdyż znajdują się w spoczynku. Jest to dobra okazja, aby je odmłodzić i rozmnożyć. Zabieg ten jest bardzo ważny w przypadku, kiedy posiadamy rośliny kilkuletnie, słabo kwitnące, bądź bardzo rozrośnięte.

Warunki jakie panują latem są korzystne do dzielenia bylin posiadających grube mięsiste korzenie lub kłącza, np. piwonia, kosaćce, mak wschodni, liliowiec ogrodowy. Rany powstałe podczas wykopywanie szybko się zabliźnią i nie będzie dochodziło do ich gnicia. Długi dzień jest również korzystny do ukorzeniania się wierzchołkowych czy korzeniowych sadzonek bylin.

Kępy większych bylin, np. piwonii, kosaćca syberyjskiego, liliowców (odmiany wcześnie kwitnące) należy dzielić w suche dni. Za pomocą szpadla wykopujemy karpę uważając, aby kruche korzenie rośliny nie połamały się. Najlepiej zabieg wykonać w odległości kilkudziesięciu centymetrów od kępy rośliny, a następnie z każdej strony podważyć ją i w końcu wydostać na powierzchnię.

Duże karpy lepiej jest pozostawić do obeschnięcia i dalsze prace wykonać następnego dnia. Jeśli bezpośrednio po wykopaniu będziemy otrząsać nadmiar ziemi z karp, wówczas pod wpływem ciężaru gleby, możemy poodrywać i połamać korzenie (np. piwonia). Pozostawiona karpa w półcienistym, przewiewnym miejscu na drugi dzień będzie łatwiej się osypywała z ziemi. Za pomocą ostrego narzędzia dzielimy karpy tak, aby każdy korzeń, nowa kępa po podziale posiadały przynajmniej 1 pąk pędowy.

W przypadku pozostałych mniejszy bylin wykopywanie, dzielenie, rozmnażanie i wysadzanie na nowe miejsce wykonujemy tego samego dnia. Procedura jest podobna, z tymże dzielenie możemy wykonać ręcznie, poprzez oderwanie większych kęp czy rozet lub pomagając sobie nożem czy sekatorem. Po posadzeniu na nowym miejscu rośliny podlewamy, aby zminimalizować stres wywołany przesadzaniem.

W okresie letnim możemy rozmnażać następujące byliny: dąbrówka rozłogowa, zawilec wielkokwiatowy, ukwap dwupienny, ułudka wiosenna, skalnice, dzwonki ogrodowe, aster alpejski, żagwin, mydlnica bazyliowata, rogownica kutnerowata, cymbalaria murowa, goździki (pierzasty, kropkowany, siny, piaskowy), dzielżan Hoopesa, ciemiernik biały, gajowiec żółty, jasnota plamista, złocień właściwy i odmiany, złocień wielki, złocień różowy, floks (płomyk) szydlasty, kanadyjski i Douglasa, rdest pokrewny, pierwiosnki, karmnik ościsty, rozchodniki, rojniki, macierzanka, tiarella, fiołek rogaty i wonny, pełnik oraz żurawki.