PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rozmnażanie bylin latem

Rozmnażanie bylin latem

Druga połowa lata jest dobrym okresem na rozmnażanie bylin ogrodowych. Niektóre z nich wymagają odmłodzenia oraz podzielenia dużych rozrośniętych kęp.Wiele gatunków bylin w pełni lata już nie kwitnie, gdyż znajdują się w spoczynku. Jest to dobra okazja, aby je odmłodzić i rozmnożyć. Zabieg ten jest bardzo ważny w przypadku, kiedy posiadamy rośliny kilkuletnie, słabo kwitnące, bądź bardzo rozrośnięte.

Warunki jakie panują latem są korzystne do dzielenia bylin posiadających grube mięsiste korzenie lub kłącza, np. piwonia, kosaćce, mak wschodni, liliowiec ogrodowy. Rany powstałe podczas wykopywanie szybko się zabliźnią i nie będzie dochodziło do ich gnicia. Długi dzień jest również korzystny do ukorzeniania się wierzchołkowych czy korzeniowych sadzonek bylin.

Kępy większych bylin, np. piwonii, kosaćca syberyjskiego, liliowców (odmiany wcześnie kwitnące) należy dzielić w suche dni. Za pomocą szpadla wykopujemy karpę uważając, aby kruche korzenie rośliny nie połamały się. Najlepiej zabieg wykonać w odległości kilkudziesięciu centymetrów od kępy rośliny, a następnie z każdej strony podważyć ją i w końcu wydostać na powierzchnię.

Duże karpy lepiej jest pozostawić do obeschnięcia i dalsze prace wykonać następnego dnia. Jeśli bezpośrednio po wykopaniu będziemy otrząsać nadmiar ziemi z karp, wówczas pod wpływem ciężaru gleby, możemy poodrywać i połamać korzenie (np. piwonia). Pozostawiona karpa w półcienistym, przewiewnym miejscu na drugi dzień będzie łatwiej się osypywała z ziemi. Za pomocą ostrego narzędzia dzielimy karpy tak, aby każdy korzeń, nowa kępa po podziale posiadały przynajmniej 1 pąk pędowy.

W przypadku pozostałych mniejszy bylin wykopywanie, dzielenie, rozmnażanie i wysadzanie na nowe miejsce wykonujemy tego samego dnia. Procedura jest podobna, z tymże dzielenie możemy wykonać ręcznie, poprzez oderwanie większych kęp czy rozet lub pomagając sobie nożem czy sekatorem. Po posadzeniu na nowym miejscu rośliny podlewamy, aby zminimalizować stres wywołany przesadzaniem.

W okresie letnim możemy rozmnażać następujące byliny: dąbrówka rozłogowa, zawilec wielkokwiatowy, ukwap dwupienny, ułudka wiosenna, skalnice, dzwonki ogrodowe, aster alpejski, żagwin, mydlnica bazyliowata, rogownica kutnerowata, cymbalaria murowa, goździki (pierzasty, kropkowany, siny, piaskowy), dzielżan Hoopesa, ciemiernik biały, gajowiec żółty, jasnota plamista, złocień właściwy i odmiany, złocień wielki, złocień różowy, floks (płomyk) szydlasty, kanadyjski i Douglasa, rdest pokrewny, pierwiosnki, karmnik ościsty, rozchodniki, rojniki, macierzanka, tiarella, fiołek rogaty i wonny, pełnik oraz żurawki.

W tym okresie rozmnażamy również kosaćce (irysy) odmiany bródkowe, karłowe oraz gatunki żółty i bezlistny, które tworzą mięsiste kłącza. Wykopane z ziemi dzielimy ostrym nożem tak, aby uzyskane kłącze posiadało pąk odnawialny, a następnie obcinamy liście na wysokości 20 cm. Rany po cięciu smarujemy węglem drzewnym lub fungicydem, np. zaprawą nasienną. Kłącza irysów sadzimy poziomo i płytko przykrywając jedynie 5 cm warstwą gleby.

W okresie letnim możemy również pozyskiwać z roślin sadzonki i je ukorzenić. Rozmnażanie za pomocą sadzonek korzeniowych wykonujemy u maku wschodniego, dzwonka skupionego i kropkowanego. Po wykopaniu cienkich kłaczy, tniemy je na odcinki posiadające po jednym pąku i wysadzamy na nowe miejsce.

Latem ukorzeniamy również sadzonki rozłogowe (acena drobnolistna, bokkonia), odrywane z piętką (akantalimon, żurawka, pięciornik ogrodowy, goździki) i wierzchołkowe (dębik ośmiopłatkowy, łyszczec rozesłany, posłonek, ubiorek wieczniezielony, gajowiec, jasnota, nawrot, tojeść rozesłana, kocimiętka, płomyk kanadyjski i szydlasty, przetacznik, barwinek), które do ukorzenienia się umieszczamy w podłożu pod namiotem foliowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Sedum 2017-11-17 14:51:46
    Świetny artykuł. Zapraszam po sadzonki także tutaj http://sedum.biz.pl/
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!