PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rozmnażanie iglaków cz.1: Nasiona

Rozmnażanie iglaków cz.1:  Nasiona

Rośliny iglaste można rozmnażać na kilka sposobów. Najczęściej stosowane są trzy: poprzez wysiewanie nasion, sadzonkowanie i szczepienie. Nasiona większości gatunków do prawidłowego kiełkowania wymagają okresu stratyfikacji. W okresie jesiennym panują odpowiednie do tego warunki.Rozmnażanie z nasion będziemy stosować dla wszystkich gatunków roślin iglastych, ale nie odmian. Te ostatnie rozmnażane są przez ukorzenianie sadzonek lub szczepienie. Rozmnażanie wegetatywne, zazwyczaj stosowane jest dla krzewów iglastych. W przypadku odmian i gatunków płożących (np. jałowce), jest także możliwość rozmnażania przez odkłady. Metoda szczepienia jest wykorzystywana w celu uzyskania form piennych, głównie drzew iglastych.

Sadzonkowanie i szczepienie jest trudniejszą metodą, dlatego warto czyste gatunki rozmnażać przez nasiona. W prawdzie do otrzymania już rozrośniętych roślin potrzeba kilka lat, to jednak dzięki tej metodzie możemy uzyskać dużą ilość młodych roślin. Z nasion możemy rozmnażać: jodły, świerki, sosny, cedry, modrzewie, cisy, jałowce, cyprysy, żywotniki (zachodni i wschodni).

Nasiona pozyskiwane są z szyszek lub szyszkojagód (jałowce, cisy). Szyszki otwierają się w suchych i ciepłych warunkach. Tylko wtedy wysypią się z nich nasiona opatrzone w skrzydełka. W warunkach domowych szyszkę można umieścić na ciepłym kaloryferze. Szyszkojagody cisa lub jałowców zawierają nasiona otoczone osnówką, którą przed wysianiem należy usunąć. Szyszkojagody w okresie jesienno-zimowym są przysmakiem dla ptaków, więc należy w porę zebrać je z krzewów.

Szyszkojagody cisa są wodniste, śliskie i trudno je usunąć. Pomocne będzie przecieranie ich przez sito przelewając dodatkowo letnią wodą. W sprzedaży dostępne są nasiona pozbawione osnówek lub skrzydełek. Nasiona roślin iglastych wymagają do prawidłowego kiełkowania stratyfikacji. Jest to proces wybudzania nasion ze spoczynku poprzez kilkumiesięczne utrzymanie ich w wilgotnym podłożu w temperaturze do 5°C. Takie warunki panują w okresie jesienno-zimowym.

Do wysiewania najlepszym podłożem będzie kwaśny torf lub substrat torfowy z dodatkiem piasku (w stosunku 1:1). Ważne jest, aby doniczki i inne pojemniki, do których mamy zamiar wysiać nasiona były czyste i posiadały dziury odpływowe. Na używanych czy brudnych doniczkach mogą znajdować się zarodniki mchów czy wątrobowców, które po skiełkowaniu będą silnie się rozrastać.

Nasiona wysiewamy na powierzchni wilgotnego podłoża i przykrywamy je 2 cm warstwą torfu, a następnie piaskiem. Doniczki najlepiej umiejscowić w miejscu półcienistym, uważając aby podłoże nie wyschło oraz nie było nadmiernie wilgotne. Można je pozostawić pod jakimś zadaszeniem lub zwyczajnie zagłębić w glebie przykrywając stroiszem lub igliwiem.

Wiosną nasiona zaczynają kiełkować. Jeśli korzenie siewek będą widoczne od spodu doniczki, należy rośliny przepikować do osobnych doniczek lub na stałe miejsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!