Okres późnego lata jest odpowiednim czasem na rozmnażanie piwonii. Wykopywanie i dzielenie tych roślin nie należy do łatwych, gdyż piwonie tworzą duże i ciężkie karpy, a przy tym ich korzenie są bardzo kruche i łatwo je uszkodzić przy wykopywaniu.

Do wykopywania przystępujemy pod koniec sierpnia, najlepiej w suche i słoneczne dni. Piwonie odkopujemy z każdej strony, po czym delikatnie podważamy i wydostajemy karpę na powierzchnię. Przed podziałem wszystkie liście obcinamy na wysokości 10-15 cm. Strumieniem wody możemy wypłukać podłoże, które pozostało między korzeniami lub poczekać do następnego dnia, aż ziemia przeschnie i sama się wykruszy.

Kiedy mamy oczyszczoną karpę, przystępujemy do jej dzielenia. Ostrym nożem przecinamy ją w taki sposób, aby każda z nowych części posiadała 3-5 pąków odnawialnych. Piwonię lekarską możemy również rozmnożyć za pomocą oderwanych korzeni, dlatego nie wyrzucamy ich, natomiast dołujmy w jakimś wolnym miejscu w ogrodzie.

Po podziale rany po cięciu warto zabezpieczyć węglem drzewnym lub fungicydem. Karpę wysadzamy do starannie przygotowanego podłoża, wzbogaconego w kompost. Piwonia w na takim stanowisku może rosnąć nawet kilkanaście lat. Należy pamiętać, aby pąki odnawialne znajdowały się 5 cm pod powierzchnią gleby. Zbyt głębokie sadzenie jest częstym powodem, że roślina nie kwitnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!