Rudbekie (Rudbeckia) pochodzą z Ameryki Północnej, gdzie porastają łąki, widne lasy oraz prerie. Nie są wymagające i mogą rosnąć na każdej glebie, począwszy od lekko wilgotnej po suchą i piaszczystą. Najładniej prezentują się posadzone w nasłonecznionym miejscu. Byliny całkowicie odporne są na mróz, ale nie znoszą zbyt wilgotnego podłoża.

Rośliny od bardzo dawna uprawiane są w ogrodach. Przede wszystkim kojarzone są ze wsią i nic dziwnego, gdyż wraz z astrami jesiennymi, dzielżanami i przegorzanami często sadzone były przy płotach, wzdłuż ścian domów, nadając ogrodom naturalistyczny, ciepły charakter. Wysokie gatunki rudbekii należy sadzić w tle rabaty, natomiast niskie odmiany mogą rosnąć nawet na jej obrzeżach lub w donicach. Kwiaty są trwałe i długo zachowują świeżość po ścięciu.

Pielęgnacja tych roślin ogranicza się głównie do usuwania przekwitłych kwiatostanów i przywiązywania pędów do podpór (rudbekia naga, lśniąca). Rudbekie znoszą susze, ale wymagają wówczas częstszego podlewania. Byliny rzadko są atakowane przez szkodniki i choroby grzybowe. Jedynie podczas suszy mogą być porażane przez mączniaki. Gatunki bylinowe rozmnażamy przez nasiona, natomiast odmiany - wegetatywnie.

Jako roślina jednoroczna uprawiana jest rudbekia owłosiona (R. hirta) (Fot.1,2).  Tworzy sztywne, mocno rozgałęzione pędy, na których osadzone są szorstko owłosione, owalne liście. Kwiaty często są dwukolorowe żółto-czerwono-pomarańczowe z ciemnym środiem. Występują odmiany dorastające do 70 cm wysokości ('Autumn Colours', 'Prairie Sun', 'Cherokee Sunset') oraz znacznie niskie osiągające zaledwie 30 cm, np. 'Toto Gold' (żółta), 'Toto Rustic' (żółto-pomarańczowa).

Podobnym gatunkiem do poprzedniego jest rudbekia błyskotliwa (R. fulgida) (Fot. 3). Roślina dorasta od 30-90 cm wysokości i wytwarza kwiatostan składający się z pomarańczowo-żółtych kwiatów języczkowych (płatki) i czarno brązowych kwiatów rurkowych (środek). Gatunek ten kwitnie od sierpnia do października. Znajdziemy tu złotożółte odmiany takie jak: 'Goldstrum', 'Viette's Little Suzy' czy o dużym (10 cm śr.) żółtym z ciemnobrązowym środkiem kwiatostanem R. var. speciosa i var. sullivantii.