Termin

Sadzenie miskantusa wykonuje się, podobnie jak w przypadku kukurydzy, w różnych regionach Polski w innych terminach:

»region południowo – zachodni: początek maja,
» region centralny: koniec maja/ początek czerwca,
» region północno – wschodni: koniec czerwca.

Różne terminy sadzenia spowodowane są różnymi rozkładami temperatur w różnych regionach kraju. Istotne jest aby termin sadzenia przypadał na okres ciepły, gdyż miskantus jest rośliną bardzo wrażliwą na niskie temperatury. Przy przymrozkach może wymarznąć nawet do 100 proc. posadzonych roślin.

Materiał nasadzeniowy

W Polsce do nasadzeń wykorzystywane są kłącza miksantusa lub materiał rozmnożeniowy uzyskany w wyniku hodowli laboratoryjnej metodą „in vitro”. Kłącza sadzi się na głębokość od 10 do 15 cm. Głębokość sadzenia roślin z rozsady uzyskanych metodą „in vitro” uzależniona jest od ich rozmiarów.

Obsada i odległości w rzędach

Optymalną obsadą stosowaną w przypadku miskantusa jest rozkład 1 do 3 roślin na m 2, co daje 10– 30 tys. roślin na hektar. Ponieważ sadzonki są drogie najlpopularnieszym rozwiązaniem jest zastosowanie obsady 1 roślina/ m2, chociaż zaletą większego zagęszczenia jest szybsze zwieranie rzędów i międzyrzędzi, co pozwala wyeliminować problem zachwaszczenia. Można w pierwszym roku obsadzić mniejszy obszar o dużo większym zagęszczeniu i otrzymany produkt zastosować jako materiał mateczny a dopiero w następnych latach powiększać plantację z wyhodowanych roślin. Przy takim rozwiązaniu należy na początku sezonu wegetacyjnego rozdzielić stare karpy miskantusa na nowe kłącza.

Sadzenie

Sadzenie miksantusa na mniejszych obszarach może być wykonywane ręcznie jednak przy pomocy sadzarki do warzyw (np. kapusty) proces ten przebiega znacznie sprawniej. Jest to proces półautomatyczny. Maszyny wykorzystywane do tego celu obsługiwane są przez 3 do 7 osób (2 do 6 osób do sadzenia kłączy i dodatkowo kierowca ciągnika) i posiadają od 2 do 6 stanowisk. W koszach zgromadzone są kłącza, które następnie umieszczane są przez pracowników w mechanizmie obrotowym wciskającym materiał nasadzeniowy w glebę. Głębokość sadzenia, jak również odległość między rzędami jest regulowana. Tego typu sadzenie jest bardziej wydajne od sadzenia ręcznego co pozwala zaoszczędzić czas potrzebny do wykonania nasadzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!