Sawicki podczas środowego spotkania w Gliwicach m.in. odniósł się do pytań producenta pomidorów Janusza Stróżyka o kwestie związane z cenami skupu. Jak mówił Stróżyk, dzień wcześniej w Kaliszu płacono 2 zł za 6-kilogramową skrzynkę pomidorów; on sam sprzedawał ostatnio po ok. 5-6 zł, porównywalnie ze średnimi cenami pomidorów holenderskich rzędu 1,4 euro za 6 kg. Plantator odniósł te wartości do cen w niemieckich sklepach, gdzie za miejscowe pomidory trzeba zapłacić 2-3 euro za 1 kg.

Minister rolnictwa podkreślił, że państwo nie ma możliwości dofinansowania różnic rynkowych, nie przewiduje tego bowiem prawo europejskie. Poinformował jednak, że we wtorek rząd zdecydował o otwarciu ścieżki legislacyjnej dla Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych, czyli dla opartego na prywatnych środkach funduszu ubezpieczenia od ryzyka rynkowego.

Według wcześniejszych założeń z funduszu mają być wypłacane rekompensaty dla rolników, których dochody spadną o ponad 30 proc. średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lat. Powodem może być klęska żywiołowa, która nie jest objęta ubezpieczeniem, ograniczenia weterynaryjne lub fitosanitarne z powodu chorób zwierząt i roślin, spadek cen produktów rolnych lub też nieuzyskanie zapłaty od podmiotów, które kupiły produkty rolne.

Minister nawiązał też m.in. do bieżących problemów plantatorów papryki, którym jak mówił, przez wysokie temperatury w szklarniach niszczeją warzywa. Podkreślił, że w takich sytuacjach brakuje grup producenckich, które inwestowałyby np. w chłodnie. Dzięki nim, mogłyby przechować nietrwałe warzywa, by poczekać na lepszą sytuację na rynku.

"Ci producenci nie mają, jak sądzę, żadnej chłodni (...) A dziś, kiedy temperatura w tunelu sięga 60 stopni C i skórka na papryce się marszczy, pytają ministra, kiedy zabierze im tę paprykę. Tu jest problem, kiedy ciągle nie możemy zrozumieć, że sami za siebie odpowiadamy" - wskazał Sawicki.

Przypomniał, że przez 10 lat w Polsce zainwestowano w przetwórstwo owocowo-warzywne ok. 10 mld zł. Ok. 2,5 mld zł pochodziło z budżetu krajowego, 5 mld zł z UE, a 2,5 mld zł od producentów. "Ci rolnicy, nie pytają dzisiaj premiera czy mnie, jak żyć" - zaznaczył minister.