PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Siatki przeciwgradowe w sadach

Siatki przeciwgradowe w sadach

Autor: Piotr Zieliński

Dodano: 22-04-2014 13:51

Tagi:

Gradobicia są przyczyną znacznych strat w produkcji sadowniczej. Kosztownym, ale efektywnym sposobem zapobiegania jest instalowanie siatek przeciwgradowych.Produkcja ogrodnicza jest specyficznym obszarem produkcji roślinnej, ponieważ charakteryzuje się wysoką wartością produkcji z ha. Z tego względu polisy ubezpieczeniowe są drogie, lub towarzystwa ubezpieczeniowe nie oferują ich w ogóle na poszczególne uprawy, lub na obszary które charakteryzują się dużym ryzykiem wstąpienia szkody. Zmusiło to sadowników do poszukiwania alternatywnych metod ochrony. W odniesieniu do gradu, są nimi siatki rozpinane nad rzędami drzew. Rozwiązanie takie nie jest rodzimym pomysłem. Przywędrowało do nas z zachodniej Europy.

Konstrukcje takie składają się z drewnianych lub betonowych słupów, oraz przymocowanych do nich siatek. Do dyspozycji jest kilka rodzajów. Różnią się kolorem i trwałością. Ich barwa może być biała, szara, lub czarna przez co w mniejszym lub większym stopniu ograniczają dostęp światła do drzew. Natomiast okres użytkowania wynosi 10 do nawet 20 lat. Powyższe cechy użytkowe, rzutują na cenę siatki.

W Polsce tego typu rozwiązanie stosowane jest dość rzadko. Koszt zainstalowania takiej konstrukcji może wynieść nawet 60 tys. zł/ha. To kwota która stanowi istotną przeszkodę w powszechniejszym korzystaniu z siatek przeciwgradowych.

Pewną nadzieję na szersze ich wprowadzenie niesie z sobą nowy PROW 2014 - 2020. Program uwzględnia działanie dotyczące „przywracania potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych" - potocznie nazywane „działaniem 126", w którym przewiduje się finansowanie inwestycji które mają zapobiegać kolejnym stratom w produkcji.

Inwestycja w sieci przeciwgradowe spełnia te kryteria, zatem warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza iż dofinansowanie z tego programu będzie wynosić 80 proc. kosztów kwalifikowanych, zatem znacznie korzystniej niż w przypadku innych programów o charakterze inwestycyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • klki 2016-06-16 14:36:09
  sami naganiacze na swój towar ,,,,
 • andrzej23 2016-06-16 14:22:42
  Siatki przeciwgradowe to mus w sadach. Nie wyobrażam sobie mieć plantacji i nie mieć żadnej ochrony. Gratuluję odwagi tym, którzy beztrosko uprawiają ziemię i nie chronią jej przed pogodą. Szczególnie w naszym kraju. Zamawiałem siatki na agropartners.pl i co roku cieszę się obfitymi zbiorami.
 • dariamikus 2016-06-03 07:42:18
  Z kolei ja zamontowałem swoje siatki dzięki Agro Partners. W zeszłym roku gradobicia dały nam nieźle popalić, więc tym razem o plony już się nie boję.
 • bobrowska22 2016-05-06 15:15:58
  Ja też zamówiłam swoje siatki na agropartners.pl uprawy są bezpieczne i nie muszę się martwić o straty.
 • Jurek83 2016-02-05 13:56:51
  Siatki przeciwgradowe to świetna i opłacalna inwestycja. Mam taką siatkę rozciągniętą nad swoim sadem od firmy Agropartners:) Teraz nie boję się o swoje uprawy.
 • rolnik_z_kujaw 2014-04-22 21:10:53
  Gdyby tak było to w najbardziej jabłkowych a zarazem gradowych regionach Europy tj. Okolice jeziora Bodeńskiego oraz w Tyrolu Południowym każdy z plantatorów owoców miałby siatki przeciwgradowe. Stawka za ubezpieczenie sięga tam nawet 20% wartości uprawy. Tak jednak nie jest. Siatki są stosowane tylko na części plantacji. Dlaczego? Drzewa mają mniej światła. Jabłka dłużej dojrzewają a owoce są mniejsze. Dodatkowo, w poszukiwaniu światła drzewa zamiast "pakować" energię w owoce budują dodatkowe pędy. Działa przeciwgradowe również się miejscami nie sprawdzają ponieważ "sąsiedzi" skutecznie zgłaszają nadmierny hałas i policja daje mandaty......... W Polsce jak narazie stawka za ubezpieczenie jabłek kształtuje się na poziomie ok. 10% wartości plonu - co ważne pokrywane są szkody jakościowe i ilościowe....
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!