W wyniku prac hodowlanych otrzymano wiele odmian rzodkiewek, które różnią się miedzy sobą kształtem i kolorem. Dostępne są odmiany wytwarzające okrągłe lub cylindryczne zgrubienia. Jeśli ktoś chciałby urozmaicić warzywnik w rzodkiewki inne niż czerwone, to można wybrać odmiany w kolorze białym, różowym, żółtym, ciemnofioletowym, a nawet dwukolorowym. W zależności od terminu zbioru do uprawy wiosennej i jesiennej polecane są odmiany wczesne, a do uprawy letniej najlepiej wybrać takie, które są odporne na pękanie i parcenie. Wśród dostępnych na rynku rzodkiewek są i takie, które można wysiewać przez cały sezon.

Odmiany wczesne rzodkiewek dojrzewają w ciągu 21-30 dni od wysiewu. Można je wysiewać wiosną i jesienią. Odmiany czerwone o kulistym kształcie to: ‘Cherry Belle', ‘Saxa Polana', ‘Rowa' oraz ‘Rafa'. Ostatnie wymienione odmiany wysiewamy przez cały sezon. Zgrubienia wydłużone z czerwono-białym zakończeniem wytwarza odmiana ‘Opolanka' oraz ‘Silesia'. Dwukolorową (biało-czerwoną) o kształcie cylindrycznym jest odmiana ‘Mila'. Barwę różowoczerwoną posiadają odmiany ‘Lucynka' o kształcie kulistym i ‘Pasja' o kształcie wydłużonym. Ciekawymi nowymi odmianami są ‘Malaga', która wytwarza kuliste, koloru fioletowego zgrubienia oraz włoska ‘Canldela Di Fuoco' o długich, wydłużonych, ostro zakończonych, intensywnie czerwonych zgrubieniach.

Odmiany średnio-wczesne dojrzewają w ciągu 30-40 dni od wysiewu. Odmiany przeznaczone na zbiór wiosenny to m.in. odmiany kuliste ‘Krakowianka' (biało-czerwona) oraz ‘Albena' (biała). W tym okresie idealną do uprawy jest czerwono-biała o wydłużonym kształcie ‘Warta'. Wiosną lub jesienią wysiewać można odmiany ‘Carmen' (czerwona, kulisty kształt) i ‘Leda' (biała, cylindryczny kształt). Przez cały sezon wysiewamy odmiany: ‘Jutrzenka' (różowoczerwona, kształt wydłużony), ‘Śnieżka' (biała, kształt kulisty), ‘Zlata' (żółta, kształt kulisty).

Odmiana późna, której okres dojrzewania wynosi około 60 dni od wysiani, to wytwarzająca białe cylindryczne zgrubienia ‘Sopel Lodu'.

Podobał się artykuł? Podziel się!