Od 10 lat, w Henrykowie nieopodal Środy Wielkopolskiej, Monika i Michał Nowakowie organizują w swoim gospodarstwie imprezę polową, której zakres tematyczny systematycznie wzrasta.

Gdy zaczynali, a było to w 2003 r., goście przyjeżdżali na Święto Cebuli, od 2009 r. na Święto Cebuli i Ziemniaka, a w tym roku gospodarze zaprosili na Święto Cebuli, Ziemniaka i Soi.

To już drugie miejsce w kraju (obok Stacji Oceny Odmian w Głubczycach na Opolszczyźnie), w którym organizowane są spotkania poświęcone tej roślinie.

Miejmy nadzieję, że część poświęcona soi stanie się trwałym elementem imprezy w Henrykowie. Oby tak się stało, bo zainteresowanie rolników uprawą roślin strączkowych rozbudzone rządowym programem "Polskie Białko" nie dotyczy tylko rodzimych gatunków.

Coraz łakomiej zerkają w stronę konwencjonalnych (czyli niemodyfikowanych genetycznie) odmian soi. Na polach w Henrykowie ofertę w tym zakresie zaprezentowali trzej hodowcy.

Soja z Polski i Austrii

Katedra Genetyki i Hodowli Roślin z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprezentowała odmianę Augusta, która figuruje w rejestrze COBORU od 2002 r. W ocenie jej autora, odmiana jest bardzo dobrze dostosowana do warunków uprawy w Polsce. Dojrzewa równomiernie w końcu sierpnia lub pierwszym tygodniu września. Wysokość osadzenia najniższych strąków to ok. 10 cm nad ziemią. Strąki po dojrzeniu nie pękają.

Można ją zbierać jednofazowo kombajnem.

Nasiona drobne, żółte, z brązowym znaczkiem. Masa 1000 nasion 135 g. Zawartość białka - ok. 35 proc., tłuszczu - ok. 21 proc. Jest odporna na choroby grzybowe i bakteryjne - nie wymaga ochrony chemicznej. W latach 2006-09 w doświadczeniach COBORU plonowała od 22,7 do 29,5 dt/ha, średnia z czterech lat - 25 dt/ha.

Merlin - austriackiej hodowli Saatbau Linz, scharakteryzowany został jako odmiana wyjątkowo wcześnie dojrzewająca, z dobrą odpornością na wyleganie i o bardzo dużym potencjale plonowania. Zawartość białka to 40 proc., tłuszczu - 17 proc. Wysokość osadzenia najniższych strąków - 14,5cm. Podkreślano też bardzo duży wigor wzrostu początkowego, na co wpływać ma specjalny system inokulacji materiału siewnego bakteriami brodawkowymi Fix Fertig. Szczepionka Rhizobium NPPL HiStick aplikowana jest dokładnie na zarodek ziarna i pozostaje aktywna przez 3 miesiące.