PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Spodziewane wysokie zbiory owoców

Autor: PAP

Dodano: 15-05-2013 09:25

Tagi:

W sadach w okolicach Sandomierza zakończył się okres kwitnienia drzew owocowych. Zdaniem dyrektora Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu Adama Fury, w tym okresie panowały idealne warunki pogodowe, co może oznaczać duże zbiory.- Kwitnienie było późne, ale w miarę długie. Najważniejsze, że temu procesowi biologicznemu sprzyjały idealne warunki atmosferyczne - powiedział Fura, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się doradztwem sadowniczym.

Jego zdaniem najlepszą wiadomością jest to, że przez cały okres kwitnienia utrzymywały się stosunkowo wysokie temperatury, oraz wilgotność zdecydowanie przekraczająca 50 proc. - To oznacza, że plony we wszystkich gatunkach drzew owocowych w okolicach Sandomierza powinny być bardzo dobre, o ile w kolejnych tygodniach nie pojawią się negatywne czynniki takie jak przymrozki, gradobicia, susze czy poparzenia słoneczne - wyjaśnił Fura.

Przypomniał, że w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia na Ziemi Sandomierskiej po stosunkowo ciepłym kwietniu i maju, w czerwcu odnotowano przy gruncie spadek temperatury do -7 st. Celsjusza. - To doświadczenie sprzed lat pokazuje, że nigdy w stu procentach nie możemy być pewni plonów, patrząc jedynie na przebieg kwitnienia - ocenił.

Zdaniem doradcy, sandomierscy sadownicy na razie mogą mówić o dużym szczęściu. Tak dobrych prognoz plonów nie ma we wschodniej Lubelszczyźnie, gdzie doszło do uszkodzeń mrozowych. - Niektóre wielohektarowe plantacje porzeczki nadają się tam wyłącznie do likwidacji - powiedział Fura.

Wschodnia część województwa świętokrzyskiego, w tym okolice Sandomierza, nazywana jest "sadowniczym zagłębiem". Owoce z tego rejonu znajdują swoich nabywców nie tylko na terenie Polski, ale również poza granicami, m.in. na Ukrainie i Białorusi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • jarki 2013-05-15 23:06:34
  od tych spodziewanych wysokich plonów to mi się robi wysokie ciśnienie
 • mmm 2013-05-15 20:49:42
  a co ja mam powiedziec jak na jablkach bylo po kilka kwiatkow na drzewie albo wcale ? bo w zeszlym roku sie wysilily
 • mały 2013-05-15 15:35:36
  No tak jak co roku to samo gadanie po kwitnieniu, że będą wysokie plony a do zbiorów jeszcze 5 miesięcy i czas pokaże czy do chłodni schowamy tak wysokie plony
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!