PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Stawiaj na przedwschodowe odchwaszczanie grochu

Stawiaj na przedwschodowe odchwaszczanie grochu Dobrze odchwaszczona tuż po siewie plantacja grochu, po wschodach roślin może potrzebować jedynie poprawki herbicydowej pod względem zwalczania chwastów jednoliściennych; Fot, Anna Kobus

Odchwaszczanie przedwschodowe uważane jest za najskuteczniejsze w ograniczaniu presji chwastów w uprawie grochu. Dobrze przeprowadzony zabieg w tym okresie może okazać się na tyle skuteczny, że nie potrzebne będą zabiegi po wschodach roślin.Do stosowania przedwschodowego do wyboru mamy zaledwie kilka substancji czynnych dostępnych solo lub w mieszaninach dwuskładnikowych, reprezentowanych przez kilkanaście nazw handlowych. W przypadku tych herbicydów ważne, by je stosować na świeżo doprawioną glebę o dobrej wilgotności, co jest podstawowym warunkiem ich skutecznego działania.

Gdy będzie zbyt sucho (w tym roku na przedwiośniu raczej o to nie musimy się martwić) zostanie ograniczona efektywność pobierania przez rośliny substancji czynnych z gleby, a to znacznie pogarsza skuteczność wykonanego zabiegu. Intensywne opady deszczu występujące po zabiegu mogą z kolei spowodować uszkodzenia grochu wskutek przemieszczenia się środka do strefy korzeniowej roślin. By zmniejszyć to ryzyko, najlepiej groch wysiewać na głębokość od 4 do 6 cm. Oprysk należy wykonać bezpośrednio po siewie, najpóźniej do 3 dni (BBCH 01-01) na glebę wolną od rozwiniętych chwastów.

Wśród herbicydów przedwchodowych zarejestrowanych w grochu do wyboru mamy:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • z.. 2017-03-16 20:27:29
  Na forum chłopaki się boksują co najpierw wałowanie ...pryskanie. Doglebówki nie wolno przemieścić a ni na ciut głębiej w stronę korzeni . Zdecydowanie po opryskaniu na glebę nic nie cudujemy. Jakby trochę wgniótł w glebę plus deszcz na młodych roślinach możemy pożegnać się z plantacją wysoko plonującą, ...jak nie napisane, że wymieszać z glebą ..to nie wprowadzać innowacji. Ogromne znaczenie ma dodatkowo przepuszczalność gleby, co na jednej wolno na drugiej absolutnie nie, jeśli podane "widełki" od .....do trzeba pomyśleć co jest dla nas.
 • memek 2017-03-15 20:42:52
  Do tego zestawu można jeszcze dorzucić herbicyd boxer
 • warko 2017-03-15 18:42:15
  możesz psikać
 • tomek86 2017-03-15 18:24:25
  Można opryskac po 6 dniach? Jeszcze nie wyszedł na powierzchnie ale puścił kielek. Siany na 6-8 cm. Bezpieczne czy nie?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.119.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!