PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Stosowanie Nitraginy, krok po kroku

Stosowanie Nitraginy, krok po kroku

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 23-04-2015 09:28

Tagi:

Na polach, gdzie po raz pierwszy uprawiana jest soja, nasiona należy zaszczepić szczepionką bakteryjną np. Nitraginą. Jak to zrobić?Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach prowadzi sprzedaż szczepionek dla rośli bobowatych, w tym dla soi.

Jak ją stosować? Do czystego pojemnika np. wiadra należy wsypać zawartość torebki, następnie dolać około 1,5-2 l wody - koniecznie w temperaturze otoczenia i wymieszać. Przyklejanie się szczepionki do nasion ułatwia dodanie do wody 10 proc. sacharozy (cukru spożywczego), czyli 10 dkg cukru na 1 litr lub 1 kg cukru na 10 l wody.

Jako nośnik bakterii brodawkowych IUNG wykorzystuje perlit. - Po wymieszaniu szczepionki z wodą mieszanina ta rozdziela się na dwie części. Większość bakterii znajduje się w części płynnej, ale fragmenty perlitu pływające po powierzchni płynu również zawierają liczne bakterie. Dlatego, większych fragmentów perlitu, które nie przyczepiły się do nasion nie należy wyrzucać. Czyli po wymieszaniu szczepionki z nasionami resztki perlitu należy zebrać i wysiać razem z nasionami - informuje Instytut.

Taką zawiesiną pokrywa się nasiona. Jest kilka sposób w jaki można to zrobić. Po pierwsze, jak radzi IUNG, usypać pryzmę z nasion w miejscu zacienionym (stodoła) na podłożu wyścielonym folią, polać je częścią szczepionki i przeszuflować. Kolejny raz polać nasiona i ponownie przeszuflować - czynność powtórzyć kilkakrotnie.

Po drugie mieszanie można przeprowadzić w zaprawiarce lub w betoniarce, odważając porcje nasion i polewając je odpowiednią objętością szczepionki.

Następnie zaleca się poduszenie nasion przez 1-2 godziny i przeprowadzenie siewu - najlepiej w tym samym dniu wykonania szczepienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • jarki 2015-04-24 08:55:09
  właśnie piszę ze bobowate nie były uprawiane DWADZIEŚCIA lat
  z tego co obserwuję nie widzę ani więcej ani większych brodawek
  dlatego piszę że w naszych ziemiach jest chyba wystarczająca ilość bakterii
  chodzi tu o rodzime strączkowe
 • Bobik 2015-04-23 21:37:33
  Szczepienie nitraginą zalecane jest również w przypadku, gdy bobowate nie były uprawiane na danym polu przez 4 - 5 lat.
 • T.B. 2015-04-23 18:55:36
  @jarki. W pierwszym roku wprowadzenia strączkowych z bakteriami może być krucho, potem się same namnożą, więc to może wpłynąć na plon. Można strączkowe zasilać azotem mineralnym, dać większą dawkę startową, ale nie w tym rzecz gdy jest możliwość zaoszczędzenia. Z motylkowatych mam lucerną na pasze. Obecnie mam w mieszance z trawą (3 rok) więc dostała jednorazową dawkę saletrzaku i nawozu NPK. Bywało że rosła przez całe 4 lata bez nawożenia pogłównego, (obornik przed siewem i NPK wsiewka w jęczmień jary). Zbieram rocznie 3-4 pokosy.
 • jarki 2015-04-23 13:35:23
  Jeśli chodzi o soję to pewnie ok
  Ale codo np. grochu (mimo niesiania strączkowych wiele lat) mam spore wątpliwości
  Chyba w naszych ziemiach jest wystarczająca ilość bakterii
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.91.58
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!