Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach prowadzi sprzedaż szczepionek dla rośli bobowatych, w tym dla soi.

Jak ją stosować? Do czystego pojemnika np. wiadra należy wsypać zawartość torebki, następnie dolać około 1,5-2 l wody - koniecznie w temperaturze otoczenia i wymieszać. Przyklejanie się szczepionki do nasion ułatwia dodanie do wody 10 proc. sacharozy (cukru spożywczego), czyli 10 dkg cukru na 1 litr lub 1 kg cukru na 10 l wody.

Jako nośnik bakterii brodawkowych IUNG wykorzystuje perlit. - Po wymieszaniu szczepionki z wodą mieszanina ta rozdziela się na dwie części. Większość bakterii znajduje się w części płynnej, ale fragmenty perlitu pływające po powierzchni płynu również zawierają liczne bakterie. Dlatego, większych fragmentów perlitu, które nie przyczepiły się do nasion nie należy wyrzucać. Czyli po wymieszaniu szczepionki z nasionami resztki perlitu należy zebrać i wysiać razem z nasionami - informuje Instytut.

Taką zawiesiną pokrywa się nasiona. Jest kilka sposób w jaki można to zrobić. Po pierwsze, jak radzi IUNG, usypać pryzmę z nasion w miejscu zacienionym (stodoła) na podłożu wyścielonym folią, polać je częścią szczepionki i przeszuflować. Kolejny raz polać nasiona i ponownie przeszuflować - czynność powtórzyć kilkakrotnie.

Po drugie mieszanie można przeprowadzić w zaprawiarce lub w betoniarce, odważając porcje nasion i polewając je odpowiednią objętością szczepionki.

Następnie zaleca się poduszenie nasion przez 1-2 godziny i przeprowadzenie siewu - najlepiej w tym samym dniu wykonania szczepienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!