Owocowy susz jest nieodłącznym składnikiem kompotu spożywanego podczas Wigilii. Suszone morele i śliwki wykorzystywane są również do różnych potraw i deserów. Do suszenia można wykorzystać następujące owoce np. jabłka, gruszki, śliwki, morele, brzoskwinie, żurawinę, wiśnie, aktinidię (minikiwi), agrest oraz owoce dzikie.

Do suszenia wybieramy owoce dojrzałe, ale jednocześnie twarde z jędrną skórką oraz pozbawione objawów gnicia. Pestkowce (np. wiśnia, morele) należy wydrylować, a większe owoce powinny być przepołowione na połówki. Pozwoli to na lepsze utrwalenie i wysuszenie. Jednym ze sposobów suszenia jest uprzednio wysycenie owoców wysoko stężonym roztworem cukru, a następnie suszenie ich wysokiej temperaturze.

Wysycenie owoców polega na odwodnieniu ich w wodzie z rozpuszczonym cukrem w proporcji 3 kg/2 litry. Syrop należy podgrzać do wysokiej temperatury ok. 70°C, nie dopuszczając do jego zagotowania się. Następnie zanurzamy owoce i wysycamy je ok. 24 godz. Taka ilość wystarczy na 2,5 kg owoców. Po tym procesie owoce należy wypłukać z cukru poprzez przelaniu ich zimną wodą i poddać suszeniu w nagrzanym piekarniku lub suszarce.

W wyniku wysycenia woda z owoców przechodzi do syropu, a cukier do owoców. Dzięki temu stają się one słodsze. Prawidłowo wysycone owoce są pomarszczone i lekko skurczone. Gotowy susz przechowujemy w szczelnym pojemniku, a syrop po wysyceniu można wykorzystać, jako zalewę w przetworach z owoców lub do nalewek.

Podobał się artykuł? Podziel się!