Odbywający się, co roku Międzynarodowy Kongres Nasienny ma kluczowe znaczenie dla światowej branży nasiennej. Organizowany jest od 1924 roku, jednak po raz pierwszy odbył się w tym rejonie Europy. Był on rekordowy pod względem liczby uczestników. Wzięli w tym udział przedstawiciele firm i instytucji nasiennych z całego świata, w tym ponad 60 polskich delegatów, m.in. z Agencji Nieruchomości Rolnych. Obecnie wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Nasiennej (ISF) jest Karol Marciniak - prezes Polskiej Izby Nasiennej i prezes Zarządu Spółki „DANKO” Hodowla Roślin.

Podczas kongresu dokonano przeglądu osiągnięć hodowlano-nasiennych oraz omówiono problemy pojawiające się w gospodarce nasiennej. Uczestnicy zapoznali się także z sytuacją w branży nasienno- hodowlanej w Polsce. W poszczególnych komitetach i sekcjach odbyły się wykłady i panele dyskusyjne dotyczące określonych gatunków roślin.

Czynny udział w kongresie wzięło 7 spółek hodowlanych  ANR: 4 spółki hodowli roślin rolniczych: „DANKO” Hodowla Roślin Sp. z o.o. z siedzibą w Choryni, Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o. z siedzibą  w Tulcach, Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego Sp. z o.o. z siedzibą w Straszkowie oraz 3 spółki hodowli roślin ogrodniczych: Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze „Polan” Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, „PlantiCo Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki” Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonkach i „Spójnia” Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Sp. z o.o. z siedzibą w Nochowie.

Kongresowi towarzyszyły targi, na których swoje oferty zaprezentowali wystawcy z całego świata, w tym dwie krakowskie spółki ANR: Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze „Polan” oraz Małopolska Hodowla Roślin.

Kongres był bardzo cenny dla spółek agencyjnych. Umożliwił im nawiązanie kontaktów handlowych i współpracy z odbiorcami zagranicznymi. Był okazją do zaprezentowania produktów i usług zarówno szerokiej publiczności, jak i decydentom branży.  Przede wszystkim pozwolił na poznanie nowych kontrahentów, a także na rozszerzenie współpracy z dotychczasowymi. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!