PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Tania cebula

Tania cebula

Autor: farmer.pl/anko

Dodano: 25-09-2014 09:48

Tagi:

Zbiory cebuli z siewu dobiegają do końca, producentów martwi jednak niska cena oferowania za ich towar oraz ogólny problem z jego zbytem.Sytuacja cenowa większości warzyw na polskim rynku jest ciężka, żeby nie powiedzieć, że czasem tragiczna. Na taką sytuację ma wpływ przede wszystkim wysoka podaż warzyw oraz podobna sytuacja na rynkach zagranicznych. Ceny cebuli znacznie spadły również na Zachodzie i są obecnie dużo niższe niż w sezonie ubiegłym. Rynek polski, jak i europejski obecnie jest nasycony warzywami w tym również cebulą, a w związku z wprowadzeniem rosyjskiego embarga większość krajów wspólnoty (w tym przede wszystkim Holandia) poszukuje na rynkach europejskich rynku zbytu swoich nadwyżek.

W kraju sytuacja nie jest dobra dla producentów tego warzywa. Wysoka podaż, rosyjskie embargo oraz konkurencja ze strony Zachodu kształtują niską cenę za towar i ogólne problemy z jego zbytem.

Obecnie na rynku Hurtowym w Broniszach można otrzymać 0,35 - 0,5 zł za kg (cennik z dnia 24.09.2014). Na łódzkim Rynku Hurtowym Zjazdowa SA za 15 kg worek cebuli można otrzymać od 8 do 10 zł.

U odbiorców pośredniczących ceny są jeszcze niże, za pakowaną cebulę producent otrzymuję cenę 0,27 - 0,35 zł za kg. Za cebulę sprzedawaną luzem rolnik może dostać około 0,18 - 0,20 zł/kg.

Jak podkreślają producenci cebuli to jest cena znacznie poniżej kosztów produkcji. W tym roku dodatkowo wysoka presja chorób oraz szkodników wymagała zwiększenia nakładów na wyprodukowanie odpowiedniej jakość towaru. Część producentów cebuli postanawia ją przechowywać, choć w tym przypadku nie jest to łatwe, gdyż straty na skutek gnicia lub przemrożenia mogą być znaczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!