Nadszedł czas zbioru dyni. Zbiera ją się od połowy września do momentu większego ochłodzenia. Ważne jednak by zdążyć przed przymrozkami, gdyż przemrożona dynia nie nadaje się do przechowywania. Tak było w zeszłym roku. Wczesne przymrozki (koniec września i początek października) zaskoczyły wielu plantatorów dyni, którzy na skutek przymrozków stracili duże ilości towaru.

Dynie można zacząć zbierać, gdy faza wzrostu rośliny się zakończy. Łodyga drewnieje, a części zielone zaczynają usychać. O dojrzałości dyni świadczy również jej intensywny kolor oraz charakterystyczny odgłos, kiedy w nią zastukamy.

Dla przetwórstwa nadają się najlepiej duże dynie z grubą warstwą miąższu. Na pestki muszą być dostosowane do możliwości roboczej sprzętu/kombajnu jaki będzie zbierać owoce dyni.

Do bezpośredniego spożycia najlepsze są dynie nie za duże 2-2,5 kg, ładnie wybarwione i bez większych odleżyn. Podczas zbiorów należy sprawdzać, czy  nie są uszkodzone. Niestety zbiór takiej dyni prowadzi się ręcznie. Ogonki tnie się sekatorem i oddzielnie każdą dynię delikatnie kładzie się na przyczepę. Jeśli zostanie uszkodzona (nawet delikatnie obtarta) szybko zacznie gnić. W suchym i chłodnym pomieszczeniu  mogą przeleżeć do grudnia. Największy popyt na świeżą dynię jest w okolicach Halloween.

Powierzchnia uprawy dyni z roku na rok rośnie, gdyż warzywo to coraz chętniej jest kupowane przez polskich konsumentów. Ciągle jednak nie przekracza 1 % ogólnej uprawy warzyw.

Cena za kg dyni w zależności od jakości towaru, odmiany i jego przeznaczenia wahać się może od 0,2 zł do 0,8 zł za kg. Plon dyni zależy od warunków pogodowych na przestrzeni jej wegetacji. W tym roku większość plantatorów (zwłaszcza z rejonów gdzie opadów było wyjatkowo mało) narzeka na raczej niskie plony. W zależności od odmiany może on sięgać od 20 do nawet 50 t/ha. W lata przekropne sięgać może nawet 70 ton. Jednak udział w tym plonu handlowego zazwyczaj bywa mniejszy. Gdy jest przechowywana, na skutek gnicia, z  każdym tygodniem tracone jest około 5 % dyń, im bliżej zimy tym procent ten rośnie. Ceny pestek dyni z kolei sięgają od 7 do 10 zł/kg przy plonie około 500- 700 kg/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!