Cebule tulipanów zostały sprowadzone do Europy z Turcji w połowie XVI wieku. Stały się bardzo popularnymi roślinami. Za ich cebule płacono bajońskie ceny, a czasami stawały się powodem nieuczciwych interesów finansowych. Tulipomania doprowadziła nawet do pierwszego na świecie krachu na giełdzie. Mimo wszystko na przełomie kolejnych lat powstawały nowe odmiany, a proces hodowlany tulipanów trwa do dzisiaj.

Rodzaj liczy ponad 100 gatunków, ale w uprawie spotyka się głównie mieszańce i zaledwie kilka gatunków botanicznych, np. tulipany Gesnera, Tarda, Clusiana, batalinii, Acuminata o znacznie mniejszych kwiatach i węższych liściach. Odmian w obrębie rodzajów jest tysiące i nie sposób wszystkich wymienić. Klasyfikacją i zasobem gatunków oraz odmian zajmuje się Królewskie Stowarzyszenie Hodowców Roślin Cebulowych w Holandii. To właśnie ten kraj stał się ich kolebką.

Tulipany według klasyfikacji zostały podzielane na 15 grup. Poszczególne grupy różnią się między sobą: długością pędu, porą kwitnienia oraz kształtem kwiatu. Dobierając odpowiednie odmiany można uzyskać kwitnąca rabatę od wczesnej do późnej wiosny. Tulipany osiągają 10-70 cm wysokości. Płatki kwiatów są różnego kształtu i w różnej kolorystyce od czysto białej po ciemnofioletową oraz dwukolorowe. Liście niektórych odmian botanicznych posiadają dodatkowo ciemniejsze paski.

Do wcześnie kwitnących (marzec-kwiecień), niskich (10-30 cm) tulipanów będziemy zaliczać gatunki botaniczne. Są to prawdziwe perełki ogrodowe, które są odporne i nadają się do donic, na skalniaki i do ogrodów żwirowych. Posiadają duże kwiaty często jedno- lub dwukolorowe.

Z tulipanów botanicznych warte polecenia są: 'Tani Saxatilis' (fioletowy z żółtym dnem) (fot.2), 'Whittallii Major' (pomarańczowy z ciemnym dnem), 'Bright Gem' (pomarańczowy), 'Eastern Star' (ciemnoróżowy z żółtym dnem), 'Lilac Wonder' (jasnoróżowy z żółtym dnem), 'Violacea Black Base' (różowy), 'Tarda' (biało-żółty) (fot.3), tulipan turkestanica (kremowy) (fot.4), 'Tubergen's Variety' (czerwony kilka kwiatów na jednym pędzie), Tulipan Klusjusza 'Lady Jane' (kolor płatków na zewnątrz różowy, a wewnątrz kremowy) (fot.5), tulipan Linifolia (czerwone kwiaty, frezowane i wąskie liście).