W cieplejszych krajach figowiec jest drzewem, osiągającym ok. 10 metrów wysokości. Posiada charakterystyczne 3-klapowane liście wielkości dłoni. Roślina jest dwupienna (egzemplarze męskie i żeńskie), a kwiaty są niepozorne i małe, z których to powstaje owocostan orzeszkowy potocznie zwany figą. Obecnie występują różne odmiany figowca, jednak należy nadmienić, że w ich obrębie istnieją odmiany: dalmatyńska (zawiązuje owoce bez nasion i nie wymaga zapylenia) oraz smyrneńskie (wymaga zapylenia krzyżowego).

Figowiec jest wrażliwy na mrozy, dlatego w Polsce uprawę prowadzimy w dużych, głębokich donicach. Mogą być również uprawiane w gruncie, ale tylko w cieplejszych rejonach naszego kraju. Po zimie roślina regeneruje z szyjki korzeniowej i posiada krzaczasty pokrój. Dojrzewanie owoców jest długie i czasami w uprawie gruntowej kończy się niepowodzeniem. Prawidłowo przechowywany przez zimę figowiec w donicy, nawet z zawiązanymi owocami na początku jesieni, jest wstanie w następnym roku kontynuować dojrzewanie tych owoców.

Figowiec wymaga gleb przepuszczalnych i ciepłego słonecznego stanowiska. Najlepszym podłożem pod jego uprawę będzie substrat torfowy (pH 6,5) zmieszany z gruboziarnistym piaskiem lub perlitem (2:1). Aby owoce dojrzały, figowiec wymaga dużo słońca i sukcesywnego podlewania. W przeciwnym razie będą one długo dojrzewać lub opadać.

Donice z rośliną najlepiej postawić na nagrzewającym się południowym stanowisku, a podczas upalnej pogody często i dużo podlewać (do przeschnięcia bryły korzeniowej) oraz zraszać. Figowiec podczas sezonu wymaga nawet cotygodniowego nawożenia. W tym celu warto podczas podlewania dostarczyć roślinie wieloskładnikowego nawozu płynnego.

W okresie zimowym liście opadają i figowiec wymaga okresu spoczynku. Najlepszym do tego miejscem będzie jasne i chłodne (do 10oC) pomieszczenie. Zazwyczaj w okresie jesiennym na roślinie zawiązane są owoce, które nie zdążyły dojrzeć. Przy prawidłowej uprawie jest szansa, aby dojrzały w przyszłym sezonie. Warunkiem jest jasne pomieszczenie (nie słoneczne) i utrzymywana wilgoć podłoża w donicy. Na zbyt słonecznym, zimowym stanowisku skórka owoców tylko lekko dojrzeje, a owoce w końcu opadną.

Wiosną roślinę wystawiamy na słoneczne stanowisko i zaczynamy regularnie podlewać i nawozić. Już pod koniec maja skórka owoców powinna nabrać lekko fioletowego koloru, a owoce stać się miękkie w dotyku. Pod dotknięciu powinny lekko oderwać się od pędu.

W celu uzyskania owoców, najlepiej jest rozmnożyć figowca przez ukorzenienie sadzonek zielnych, które zostały pobrane od dorosłej rośliny matecznej. W Polsce można również kupić rośliny, które zdolne są do owocowania. Dostępne są odmiany ('Freezmaster', 'Brown Turkey'), charakteryzujące się plennością, niskim pokrojem, które nie wymagają zapylenia. Dojrzałe owoce są koloru fioletowo-purpurowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!